Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2012

Η πίεση στην Παρί!!

Η πίεση στην Παρί!
Προς το παρόν… συγκάτοικοι.

Στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, ανέβηκε η Μονπελιέ, ύστερα από την επικράτηση με σκορ 3-0 επί της Αζαξιό, για την 23η αγωνιστική.

Μεγάλη έκπληξη στο «Ζερλάν», με την Καέν να παίρνει το «διπλό» (2-1), καθώς η Λιόν είχε το μυαλό στην αναμέτρηση του Champions League κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Ένα πόντο πάνω από την τελευταία θέση βρίσκεται η Οσέρ μετά το 1-1 με την Λοριάν.

Στο δεύτερο μέρος «ανέβασε στροφές» η Μονπελιέ με αντίπαλο την Αζαξιό. Αρχικά, ο Μπελαντά στο 53’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, για να διαμορφώσουν το τελικό 3-0, οι Καμπελά και Ζιρού, σε διάστημα τριών λεπτών (64’, 67’). Αυτή είναι η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ρενέ Ζιράρ.

Με το μυαλό στην αναμέτρηση κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, για τους «16» του Champions League, υποδέχθηκε η Λιόν την Καέν. Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς το προβάδισμα με τον Αμουμά (13’), ενώ ο Ναμπάμπ στο 73’ τους έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων. Το μόνο που κατάφεραν οι «λιονέ» ήταν να μειώσουν σε 2-1, με πέναλτι του Λισάντρο Λόπες, τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’.

Τα προβλήματα συνεχώς αυξάνονται για την Οσέρ, καθώς βρίσκεται πλέον μία ανάσα από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Η «AJA» ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Λοριάν, με τον Εμεγκάρα να ισοφαρίζει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, το γκολ του Μπολί από το 18’.

Τέλος, δεύτερη σερί νίκη για την Βαλανσιέν, η οποία επικράτησε 1-0 της Νανσί, με τέρμα του Σαμασά.