Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2012

Πώς το κατάφερες βρε Μίλαν!!

Πώς το κατάφερες βρε Μίλαν!
«Εφτάψυχη» αποδείχτηκε η Μίλαν, που παρά το γεγονός πως έπαιξε σχεδόν με τη δεύτερη ομάδα λόγω των πολλών απουσιών (μεταξύ αυτών οι Ιμπραΐμοβιτς, Φαν Μπόμελ, Κασάνο, Μπόατενγκ, Πάτο, Ακουϊλάνι, Νέστα, Γκατούζο…) επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Ουντινέζε. Μάλιστα, η επιτυχία των «ροσονέρι» φαντάζει ακόμη μεγαλύτερη αν αναλογιστεί κανείς πως βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ και η Ουντινέζε μέχρι σήμερα ήταν αήττητη στο «Φρίουλι»!

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μιλάνου αύξησε την απόσταση από την αποψινή αντίπαλό της στους έξι βαθμούς μετά από 23 αγωνιστικές και παράλληλα άφησε στη δεύτερη θέση τη Γιουβέντους που όμως, έχει δύο πόντους και ισάριθμα παιχνίδια λιγότερα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεσηκώσουν από νωρίς τους οπαδούς τους στο «Φρίουλι», σκοράροντας στην πρώτη πραγματική ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε. Στο 19ο λεπτό Ντι Νατάλε και Φερνάντες έπαιξαν το (ένα-δύο) και ο πρώτος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα –αφού πρώτα άλλαξε πορεία κοντράροντας στον Τιάγκο Σίλβα.

Η απάντηση της Μίλαν ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 77’ ο Μάξι Λόπες –που είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή- πήρε το ριμπάουντ μετά από ασθενή απόκρουση και ισοφάρισε, ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Ελ Σαραουΐ «λύτρωσε» την ομάδα του Αλέγκρι.