Πέμπτη 2 Αυγούστου 2012

«Πεντάρα» για Τορόντο!!

Με το καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το Τορόντο στο φετινό CONCACAF Champions League, αφού κέρδισε με 5-1 την Αγκουίλα.
Στο MLS ο καναδικός σύλλογος παραπαίει, αλλά στο Champions League, στο οποίο έφτασε στους ημιτελικούς πέρσι, άρχισε μοιράζοντας πέντε γκολ. Ενώπιον 5,324 θεατών, οι Λούις Σίλβα, Ρέτζι Λαμπ,Τέρι Ντάνφιλντ σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο. Ακολούθησε δεύτερο τέρμα του Λαμπ και το 5-1 από τον Ράιαν Τζόνσον στο 58ο λεπτό. Η ομάδα του Ελ Σαλβαδόρ απλά μείωσε σε 2-1 με γκολ του Γάικελ Πέρεζ Ρουσό στο 36ο λεπτό.
Στα τέσσερα γκολ σταμάτησε η Τίγκρες κυριαρχώντας επί της Ρεάλ Εστέλι από τη Νικαράγουα. Στο 35ο λεπτό ο Βραζιλιάνος Έντνο διαμόρφωσε το 1-0, ενώ ο Φερνάντο Ναβάρο σημείωσε το 2-0 στο 42ο. Δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανάμεσα στα οποία ένα του Χοσέ Ρίβας, μετέτρεψαν τη νίκη των Μεξικανών σε θρίαμβο.
Τέλος η Ισίδρο Μεταπάν επιβλήθηκε με 3-1 των Άιλαντερς από το Πουέρτο Ρίκο σημειώνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα ο Νικολά Μουνιόζ πέτυχε χατ τρικ με κεφαλιές στο 51ο και στο 58ο λεπτό, ενώ 86ο ολοκλήρωσε φάση διαρκείας ενώπιον της αντίπαλης εστίας. Ο 30άχρονος στράικερ έχασε πολλές ακόμα ευκαιρίες. Στο πρώτο 45λεπτο, ο Νικολάς Αντλέρι άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, αλλά στο 35ο αποβλήθηκε ο Τζέι Καρλς Νίνταμ, οπότε οι Άιλαντερς είχαν από νωρίς αριθμητικό μειονέκτημα.