Πέμπτη 2 Αυγούστου 2012

Με κεκτημένη ταχύτητα οι Γάλλοι!!

Μετά τη βαριά ήττα της πρεμιέρας από τις ΗΠΑ, η Γαλλία βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και από ό,τι φαίνεται η νίκη επί της Αργεντινής έδωσε «φτερά» στην ομάδα του Βενσάντ Κολέ.

Οι «τρικολόρ» αυτή τη φορά επικράτησαν της Λιθουανίας με 82-74, κάνοντας παράλληλα ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τους Γάλλους παρά τα ξεσπάσματα που είχαν στην επίθεση να εμφανίζουν αμυντικά κενά. Το γεγονός αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Κεμζούρα να μείνει κοντά στο σκορ και χάρη στο ξέσπασμα του Πότσιους, οι Λιθουανοί πέρασαν μπροστά με το τέλος της δεύτερης περιόδου με 39-43.

Οι Γάλλοι στην επανάληψη «έσφιξαν» την άμυνά τους και με τον Πάρκερ να είναι σε εκπληκτική μέρα επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Η εικόνα αυτή διατηρήθηκε καθ' όλη τη διάρκεια των δύο τελευταίων περιόδων, με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 82-74.

Γαλλία (Κολέ): Σεραφέν 2, Μπατούμ 21(1), Τραορέ, Πάρκερ 27(2), Μποκολό, Πιετρούς, Ντε Κολό 8(1), Ντιό 10, Τουριάφ 6, Ζελαμπάλ 8(2).

Λιθουανία (Κεμζούρα): Καουκένας 2, Καλνιέτις 6, Μασιούλις 4, Πόσιους 15(3), Σεϊμπούτις 4, Σονγκάιλα 4, Γιασάιτις 11(3), Κλέιζα 17, Καβαλιάουσκας 5, Γιασικεβίτσιοτς 2, Βαλαντσιούνας 4, Γιανκούνας.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 39-43, 59-52, 78-68, 82-74

πηγή: metrosport.gr