Με έδρα και… Λιακόπουλο!!

Με έδρα και… Λιακόπουλο
Ναι είναι νωρίς.

Ωστόσο στην παρούσα φάση το παιχνίδι της Ελευσίνας με την Ηλυσιακό ήταν ντέρμπι… παραμονής.

Και αυτή που πανηγύρισε ήταν η πρώτη με το τελικό 96-84, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στην Α1 μπάσκετ μετά από έξι αγωνιστικές. Από την άλλη, σοβαρό πρόβλημα για τον Ηλυσιακό που παραμένει μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού.

Κορυφαίος του γηπέδου ο Λιακόπουλος που πήρε από το... χεράκι την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη.

Με γρήγορο ρυθμό και αρκετά επιθετικά ξεκίνησε η αναμέτρηση των δύο ομάδων. Κυρίως με τον Αποστολίδη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 10-6 στο 3’, για να έρθει άμεση απάντηση από την Ελευσίνα και να πάρει προβάδισμα με τρεις στο 8’, 18-15 με τον Λιακόπουλο να βοηθά πολύ επιθετικά. Με συνεχόμενες βολές, ο Ηλυσιακός έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 23-22.

Τα σουτ των παικτών του Ηλυσιακού έβρισκαν… σίδερο και οι γηπεδούχοι δεν θα μπορούσαν να μην το εκμεταλλευτούν. Στο 13’ με μικρό σερί 6-0, πήραν εκ νέου… κεφάλι με 29-23. Το επιθετικό «black out» των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε διψήφια επίπεδα, με το 35-25. Οι Χατζής και Δορκοφίκης πέτυχαν κρίσιμους πόντους, κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα, για να μειώσει ο Ηλυσιακός στους τέσσερις και 40-36 στο 17’. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα καλό αβαντάζ 8 πόντων, 46-38.

Με το… καλημέρα του δεύτερου μέρους, οι Αμερικάνοι του Ηλυσιακού ανέλαβαν δράση και μετέτρεψαν το -8 σε -2 και 50-48 στο 25’, με τον Πανελευσινιακό να έχει «κολλήσει» εν μέρει. Και κάπου εκεί το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 52-52 και στη συνέχεια τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με το 60-58 υπέρ της Ελευσίνας.

Λιακόπουλος και Παπανικολόπουλος ήταν σε… τρομερή κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Πετύχαιναν διαδοχικούς πόντους, ο Ηλυσιακός δεν μπορούσε να βρει λύσεις και μέσα σε τέσσερα λεπτά το 62-60 έγινε, 78-64 με σερί 18-6! Στο 37’ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν μια τελευταία αντεπίθεση. Και το κατάφεραν προς στιγμήν, μειώνοντας σε 83-76. Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο, η Ελευσίνα κράτησε την ψυχραιμία της και με το τελικό 96-84 πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-38, 60-58, 96-84

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 5 (1), Νίκου 7, Παπανικολόπουλος 18 (4/4 τριπ.), Παπανικολάου 12 (1), Δημακός 2, Λιακόπουλος 24 (2), Δεληγιάννης 6, Καμπ 6, Τσιάκος 16 , Αβραμίδης

Ηλυσιακός (Παναγιωτόπουλος): Παππάς, Καυκής 1, Αράπης 10 (2), Χάμπτον 15 (1), Αποστολίδης 13 (1), Χατζής 7, Σπανός 6, Δορκοφίκης 5 (1), Αντωνάκης, Σκοτ 15 (3), Τζόουνς 8,Παραγυιός 4