Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2013

Προβάδισμα πρόκρισης για Μπουρκίνα Φάσο!

Μεγάλη νίκη για την Μπουρκίνα Φάσο στη δεύτερη αγωνιστική του Κύπελλου Εθνών Αφρικής με σκορ 4-0 απέναντι στην Αιθιοπία που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης.

Προβάδισμα πρόκρισης για Μπουρκίνα Φάσο
Με τον Τραορέ να κάνει ό,τι θέλει μέσα στον αγωνιστικό χώρο, η Μπουρκίνα Φάσο πήρε πολύ μεγάλη νίκη 3-0 απέναντι στην Αιθιοπία για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Με αυτή τη νίκη η Μπουρκίνα πήρε προβάδισμα για την πρόκριση, ενώ κατάφερε να πάρει το τρίποντο, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν από το 60ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σουλαμά.

Το σκορ για τους τυπικά γηπεδούχους άνοιξε στο 34’ ο Τραορέ, με τον ίδιο παίκτη να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 74’. Στο 79’ ο Κονέ έκανε το 3-0 και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πιτρόιπα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, κάνοντας το τελικό 4-0.

Νωρίτερα η Νιγηρία αν και προηγήθηκε στο 57’ με τον Εμενίκε, ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Ζάμπια, η οποία ισοφάρισε στο 85’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμγουίνι.