Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2013

Τα… χρειάστηκε η Σιένα!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Σιένα επικράτησε με σκορ 63-57 της Μπεσίκτας, κάνοντας το πέντε στα πέντε στον 6ο όμιλο του TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Τα… χρειάστηκε η Σιένα
Κάθε άλλο παρά εύκολο έργο είχε η Σιένα κόντρα στην Μπεσίκτας, την οποία νίκησε με σκορ 63-57, για την 5η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας. Οι πρωταθλητές Ιταλίας χρειάστηκαν ένα καλό τέταρτο δεκάλεπτο για να φτάσουν στο ροζ φύλλο -με τον Ρες να είναι απών- ωστόσο η ουσία λέει πως είναι μόνοι πρώτοι στον έκτο όμιλο, μετρώντας μόνο νίκες.

Κορυφαίοι για τη Σιένα ήταν οι Σανικίτζε και Μπράουν με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπεσίκτας ξεχώρισε ο Κέρτις Τζέρελς, ο οποίος είχε 16 πόντους.

Από τα πρώτα λεπτά η Σιένα φρόντισε να δείξει στην Μπεσίκτας τη διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει ανάμεσά τους. Οι παίκτες του Μπάνκι πήραν με το… τζάμπολ το προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +9 (22-13). Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο αριθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά τις… φιλότιμες προσπάθειες του Μάρκοτα να κρατήσει τους Τούρκους στο παιχνίδι. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Τοσκάνης να προηγείται με 37-26.

Ωστόσο, ποιος είδε την Μπεσίκτας και δεν τη… φοβήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε με ένα σερί 11-0, με το οποίο έφερε το ματς στην ισοπαλία (37-37). Οι παίκτες του Ερμάν Κουντέρ είχαν πάρει… φωτιά στην επίθεση και σε συνδυασμό με την αστοχία της Σιένα, τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 45-43. Όμως, η Σιένα κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Χάκετ πήρε ξανά ένα σημαντικό προβάδισμα (55-49). Αυτό, το διατήρησαν μέχρι το τέλος οι παίκτες του Μπάνκι, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 63-57.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-26, 43-45, 63-57.

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 13(2), Εζέ 8, Καραρέτο, Ράσιτς, Κανγκούρ 2, Σανικίτζε 14, Λεχτάιλερ 2, Τζάνινγκς 10(2), Χάκετ 9(1), Μος 5.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούινγκ 2, Ακίν, Βίντμαρ 14, Φάλκερ 1, Τσετίν 2, Μάρκοτα 12(2), Κρίστοφερ 7(1), Νάλγκα, Οζέρ 3(1), Τζέρελς 16(2).