Παρασκευή 8 Μαρτίου 2013

Αποθέωση του μπάσκετ, η Ρεάλ «τελείωσε» την Ζαλγκίρις!

Με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ του Νίκολα Μίροτιτς η Ρεάλ πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Ζαλγκίριο Αρένα με 105-104 στην παράταση.

Αποθέωση του μπάσκετ, η Ρεάλ «τελείωσε» την Ζαλγκίρις
Η Ρεάλ βρέθηκε 71 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε να χάνει με επτά, αλλά με μια ανατροπή έφερε το ματς στην παράταση. Εκεί Μίροτιτς, Κάρολ (είχε συνολικά 21) και Σέρχι Ροντρίγκεθ σημείωσαν 19 από τους 21 πόντους της «βασίλισσας» και της χάρισαν τη νίκη με 105-104, θέτοντας ουσιαστικά την Ζαλγκίρις εκτός διεκδίκησης ενός εισιτηρίου για τα προημιτελικά. Για τους ηττημένους ο Ντάρντεν είχε 20, σε ένα παιχνίδι με 30 τρίποντα.

H Zαλγκίρις κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους. Προηγήθηκε με 13 στην πρώτη περίοδο (27-14 στο 9’), ενώ η διαφορά πήγε στο 25’ στους δεκατέσσερις πόντους, 40-26, με την Ρεάλ να μοιάζει τελείως εκτός ρυθμού. Όμως ένα επιμέρους 14-4 στο φινάλε του πρώτου μέρους, έφερε το σκορ στο 44-40 και την «βασίλισσα» μέσα στο παιχνίδι.

Η 3η περίοδος είχε πολλά σκαμπανεβάσματα. Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πάλι καλύτερα, για να πάει στο 53-42, όμως το κλείσιμο της, βρήκε την Ρεάλ με κύριους εκφραστές τον Ρούντι και τον Μίροτιτς να την βάζουν ακόμα και στο τιμόνι του οδηγού με πέντε πόντους, 63-58 και τον ΜακΓκράθ με τρίποντο να μειώνει στο καλάθι στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ωστόσο, πήρε το όπλο του στην τελευταία περίοδο. Με 11 προσωπικούς πόντους στο πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα πήρε από το χέρι την λιθουανική ομάδα και την οδήγησε στη νίκη, με τη βοήθεια του Λαβρίνοβιτς και του Πόποβιτς για να φτάσει το σκορ στο 81-74, 1:11 πριν το τέλος. Κι όμως η Ρεάλ κατάφερε μέσα σε αυτό το διάστημα να φέρει το ματς στα ίσια 3’’ πριν το τέλος, παίρνοντας ζωή από δύο επιθετικά ριμπάουντ μετά από δεύτερη άστοχη βολή. Στην πρώτη περίπτωση με επιθετικό ριμπάουντ του Σλότερ σε δική του χαμένη βολή και λέι-απ του Γιουλ έκαναν το 81-77. Ο Μίροτιτς έκανε με βολές το 83-81, ενώ ο ΜακΓκραθ έχασε μια σε ένα ζευγάρι. Αποτέλεσμα; Ο Σέρχι να ευστοχήσει σε μια 4’’ πριν το τέλος, να χάσει τη δεύτερη και ο Μίροτιτς ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ, με δύο στις δύο βολές στο φάουλ που κέρδισε, να οδηγήσει το ματς σε παράταση (84-84).

Η παράταση ξεκίνησε με τη Ρεάλ να παίρνει προβάδισμα, αλλά τον Ντάρντεν να βάζει ξανά την λιθουανική ομάδα σε θέση οδηγού. Ο Γιαφτόκας με τρίποντο έδωσε το τελευταίο προβάδισμα με 94-93 στην Ζαλγκίρις. Εκεί ένα 8-0, με τρίποντα των Κάρολ και Μίροτιτς και δύο βολές του πρώτου σκόρερ του ματς, κλείδωσαν ουσιαστικά το ματς, παρά την τελική αντεπίθεση της Ζαλγκίρις που δέκατα πριν την εκπνοή μείωσε 105-104.

Ζαλγκίρις: Πόποβιτς 8 (2), Ντάρντεν 20 (2), Ντ. Λαβρίνοβιτς 7 (1), Ντέλας 7 (1), Λαφαγιέτ 13 (3), Ντ. Λαβρίνοβιτς 14, Κουζμίνσκας 16 (2), Γιαφτόκας 6 (1), ΜακΓκράθ 9 (2), Καουκένας 4, Λιπκεβίτσιους

Ρεάλ Μαδρίτης: Γιουλ 14 (4), Σέρχι 10, Ρούντι Φερνάντεθ 11 (3), Μπέγκιτς 2, Σλότερ 5, Μίροτιτς 31 (2/6 δίπ. 3/9 τρίπ. 18/18 βολές, 11ριμπάουντ), Ντρέιπερ 4, Σουάρεθ 3, Ρέγιες 4, Κάρολ 21 (3/3διπ. 5/7 τρίπ)