Παρασκευή 8 Μαρτίου 2013

CONCACAF Champions League: «Ηρωικό» 0-0 για Γκάλαξι!

Ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Μάικ Μαγκί και καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Χερεντιάνο στο 88ο λεπτό, αλλά οι Λος Άντζελες Γκάλαξι πήραν το 0-0 στην Κόστα Ρίκα.
Εξαρχής, οι πρωταθλητές MLS γνώριζαν πως θα αντιμετωπίσουν «εχθρική» ατμόσφαιρα στο εκτός έδρας παιχνίδι των προημιτελικών του CONCACAF Champions League. Ίσως, όμως, να μην υπολόγισαν αντίστοιχη αντιμετώπιση από τη διαιτησία. Εντούτοις, η «λευκή» ισοπαλία κρίνεται θετική ενόψει της ρεβάνς στην «πόλη των αγγέλων».
Πάντως, στο 68ο λεπτό ο Μαγκί βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ύστερα από καταλογισμό οφσάιντ, τη στιγμή που ο 28χρονος επιθετικός καλυπτόταν από… δύο αμυντικούς. Στο 88ο λεπτό σημειώθηκε το πέναλτι, αλλά ο Ισμαέλ Γκόμεζ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Κάρλο Κουντιτσίνι. Δοκάρι είχαν και οι φιλοξενούμενοι σε προγενέστερη φάση.