Παρασκευή 8 Μαρτίου 2013

Το… κυνήγι συνεχίζεται!

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στου «8» της Euroleague έμεινε η Μακάμπι Τελ Αβίβ με τη νίκη της επί της Φενερμπαχτσέ.

Το… κυνήγι συνεχίζεται
Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να πάρει τη νίκη στην Κωνσταντινούπολη με αντίπαλο την Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, 94-85, για την 10η αγωνιστική του ΣΤ’ ομίλου του Top 16 της Euroleague. Η «ομάδα του λαού» πήρε το πέμπτο της ροζ φύλλο αγώνα και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στα play offs της διοργάνωσης. Από την άλλη, περιορίστηκαν στο ελάχιστο οι πιθανότητες να πάρει ένα εισιτήριο για την επόμενη φάση η παρέα των Σάτο και Μπατίστ.

Ο Χίκμαν κορυφαίος των νικητών με 18 πόντους. Ο Μπογκντάνοβιτς ξεχώρισε για τους γηπεδούχους.

Γρήγορο ρυθμό και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ είχε το… μενού στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες έπειτα από 10 λεπτά αγώνα, 22-22. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο, τα δυόμιση λεπτά που χρειάστηκε η Φενέρ για να σκοράρει έδωσαν την ευκαιρία στου φιλοξενούμενους να τρέξουν σερί 9-0 για το 22-31, ενώ λίγο αργότερα να βρεθούν στο +11, 25-36. Μείωσαν οι Τούρκοι στους τέσσερις με επιμέρους 11-4 (36-40) όμως λογάριαζαν χωρίς τον Χίκμαν ο οποίος έστειλε την Μακάμπι στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα εννέα πόντων (40-49).

Διατηρώντας έναν καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους αλλά και να το αυξήσουν (η διαφορά έφτασε και στο +15, 56-71) στην τρίτη περίοδο, το τέλος της οποία τους βρήκε στο 60-71. Η Φενέρ δεν τα παράτησε. Έκανε την τελευταία της προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο πλησιάζοντας ακόμα και στους έξι (72-78), όμως η Μακάμπι δεν έχασε την ψυχραιμία, αλλά και το προβάδισμά της φτάνοντας στο 85-94 και στο πέμπτο της ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-49, 60-71, 85-94

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ερντογάν): ΜακΚάλεμπ 12 (9 ριμπάουντ), Όνάν 5 (1), Ερμίς, Σάτο, Τρίπκοβιτς, Άντερσεν 4, Πεκέρ 13 (6 ριμπάουντ), Σαβάς 7, Μπατίστ 3, Καραμάν, Μπογκντάνοβιτς 26 (4), Πρέλντζιτς 15 (2 τρίποντα, 7 ασίστ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 15 (5), Τζέιμς 13 (7 ριμπάουντ), Σμιθ 16 (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Χίκμαν 18 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ελιγιάχου 2, Ροθ 7 (1), Πνίνι, Κάνερ-Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 8 (2), Πλάνινιτς 11, Λάντεσμπεργκ 2, Ζάλμανσον