Πέμπτη 2 Μαΐου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Τώρα μιλάει η Μπόκα!! (videos)

Οι φιναλίστ του περσινού Κόπα Λιμπερταδόρες «συγκρούονται» φέτος στη φάση των «16», αλλά στην προκειμένη η Μπόκα Τζούνιορς πήρε προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Κορίνθιανς.
Συγκεκριμένα, η Μπόκα, που στερήθηκε των υπηρεσιών του Χουάν Ρομάν Ρικέλμε, επικράτησε με 1-0 στο «Bombonera» χάρη σε γκολ του Νικολάς Μπλάντι στο 58ο λεπτό. Το δεξί πόδι του 23χρονου στράικερ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή και αποτέλεσε τη διαφορά των δύο ομάδων στην αναμέτρηση. Ακολούθησε αποβολή του Πάμπλο Λεντέσμα στο 84ο λεπτό με αφορμή δεύτερη κίτρινη, αλλά οι Αργεντίνοι επιβίωσαν και κράτησαν το θετικό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού της Βραζιλίας.
Νωρίτερα, η Γκρέμιο κατέβαλε τη κολομβιανή Σάντα Φε με 2-1 χάρη σε γκολ του 21χρονου Φερνάντο στο 80ό λεπτό με μακρινό σουτ. Συνολικά οι Βραζιλιάνοι ήταν ανώτεροι, αλλά το 1-0 του Εντουάρντο Βάργκας στο 27ο λεπτό ισοφαρίστηκε από πέναλτι του Ομάρ Πέρεζ στο 54ο, το οποίο συνδυάστηκε με αποβολή του Κρις εξαιτίας δεύτερης κίτρινης.