Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013

Βάσκοι Ευρώπης!!

Πλεονέκτημα για την έξοδο στην Ευρώπη απέκτησε από τη Δευτέρα η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Βάσκοι Ευρώπης
Οι Βάσκοι νίκησαν με 1-0 τη Χετάφε στο «Αλφόνσο Πέρεθ», στον αγώνα που ολοκλήρωσε τη δέκατη αγωνιστική της Primera Division και την προσπέρασαν κατά τρεις βαθμούς, ευρισκόμενοι ένα πόντο πίσω από την προνομιούχο τετράδα και, έχοντας αποκτήσει πλεονέκτημα έναντι των αντιπάλων τους για τη συμμετοχή στο Europa League.

Αντίθετα, οι Μαδριλένοι κράτησαν την πέμπτη προνομιούχο θέση και εξακολουθούν να έχουν πλεονέκτημα προσωρινά έναντι της Λεβάντε, με την οποία είναι ισόβαθμοι αυτή τη στιγμή.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με αποκορύφωμα την απόκρουση του Ιραϊθόθ στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Ντιέγκο Κάστρο στο 44’. Ήδη, όμως, από το 8’ ο Λαπόρτ με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή είχε κάνει το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πίεση της Χετάφε έγινε πιο ασφυκτική, όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία στα αντίπαλα καρέ και έμειναν εκτεθειμένοι στις αντεπιθέσεις της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε, χωρίς να αλλάξει κάτι.

ΧΕΤΑΦΕ: Μογιά, Βαλέρα. Λόπεθ, Ράφα, Λάγκο, Μπόρχα (69' Λαφίτα), Μοσκέρα, Πέδρο Λεόν, Σαράμπια, Ντιέγκο Κάστρο (58' Κιπριάν), Κολούνγκα (85' Γκαβιλάν)

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ (46' Ερερίν), Ιραόλα, Γκουρπέγκι, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγκα, Ιτουράσπε, Ρίκο, Ντε Μάρκος, Αντέρ Ερέρα (87' Σαν Χοσέ), Σουσαέτα (70' Μπενιάτ), Αντούριθ