Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2013

Χριστουγεννιάτικη… κηδεία για Μονακό!!

Η Μονακό περίμενε το… δώρο της στο Πριγκιπάτο για να κάνει ήσυχη γιορτές, όμως είδε τη Βαλενσιέν να φεύγει με τη νίκη με σκορ 2-1 και να της μετατρέπει σε εφιάλτη το… όνειρο για πρωτάθλημα.

Χριστουγεννιάτικη… κηδεία για Μονακό! (video)
Ήττα-σοκ για τη Μονακό στην έδρα της από τη Βαλενσιέν, 2-1, στην πρεμιέρα της 19ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι Μονεγάσκοι, ηττήθηκαν για πρώτη φορά στην έδρα τους και έδωσαν την ευκαιρία να στην Παρί Σεν Ζερμέν (παίζει την Κυριακή εντός με τη Λιλ) να ξεφύγει ακόμη και με πέντε βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

Η Βαλενσιέν, που είχε έξι αγώνες να γευτεί τη χαρά της νίκης, πήρε το προβάδισμα χάρη σε αυτογκόλ του Ερίκ Αμπιντάλ στο 30ο λεπτό. Εκεί, όπου τα πράγματα έδειχναν να δυσκολεύουν, όταν ο Φαλκάο πέρασε ως αλλαγή στο ματς, οι φιλοξενούμενοι με τον Ντεκουρτιό να κάνει στο 58’ το 2-0 «σφράγισαν» τη μεγάλη νίκη, που τους έδωσε μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» για τη μάχη της σωτηρίας. To τελικό 2-1 στο Πριγκιπάτο διαμόρφωσε ο Ροντρίγκεζ στο 84ο λεπτό.