Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2013

Περίπατος πριν το Top 16 για Μπάγερν!!

Η Μπάγερν συνέτριψε 88-68 την Γαλατάσαραϊ στο Μόναχο σε άνευ ενδιαφέροντος παιχνίδια για την 10η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Ευρωλίγκας και μπαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο Top 16.

Περίπατος πριν το Top 16 για Μπάγερν
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας η Μπάγερν Μονάχου, που νίκησε 88-68 την Γαλατάσαραϊ, για την 10η αγωνιστική σε παιχνίδι-προετοιμασία για το Top 16 και για τις δύο ομάδες που είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση και θα αναμετρηθούν ξανά στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας:

Η Μπάγερν επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της και με πρωταγωνιστή τον Μπράιαντ προηγήθηκε 14-8 στο 8΄ και 20-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι είχαν επιθετικό πλουραλισμό, ανανέωναν τις επιθέσεις του με επιθετικά ριμπάουντ και ήταν εύστοχοι στα δίποντα, σε αντίθεση με την Γαλατάσαραϊ, που σούταρε με ποσοστό μικρότερο του 30% εντός πεδιάς.

Ίδια ήταν η εικόνα και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους βαυαρούς να παίρνουν πόντους από τους Τζέντοβιτς και Ντιλέινι για το 33-24 στο 16΄. Μπένζινγκ και Τρούτμαν πήραν τη σκυτάλη για το 40-26, δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, με τους Χέρστον και Ακιόλ να αφυπνίζονται και να «μαζεύουν» τη διαφορά στο -11 για την τουρκική ομάδα στο ημίχρονο.

Με τους γηπεδούχους νε ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό, να σκοράρουν κατά ριπάς και να δημιουργούν συνεχίστηκε, η ομάδα του Πέσιτς έβρισκε λύσεις από όλους της τους παίκτες με αποτέλεσμα να διατηρεί διαφορά ασφαλείας, 62-48 στο 27΄ και 65-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος ήταν ένας μονόλογος για την Μπάγερν που με τους Τζέντοβιτς και Τέιλορ να κάνουν ο,τι θέλουν την άμυνα της «Γαλατά», προηγήθηκε 82-59 πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν μία τυπική διαδικασία, με την Μπάγερν να ολοκληρώνει με το τελικό 88-68 τη πρώτη φάση με τέσσερις νίκες σε δέκα παιχνίδια και την Γαλατάσαραϊ να μένει στις έξι.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 43-32, 65-53, 88-68.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τρούτμαν 8, Χάμαν 1, Σάφαρτζικ 5 (1), Τόμπσον 7, Στάιγκερ, Μπένζινγκ 10 (2), Τζέντοβιτς 15, Ντιλέινι 9 (2), Ιντμπίχι 6, Σάβοβιτς 6 (2), Τέιλορ 13 (3), Μπράιαντ 8.
Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σόνμεζ 2, Κόκσαλ 5 (1), Χέρστον 9, Ατσούρ, Ακιόλ 12 (1), Αλντεμίρ 7, Μάτσβαν 5, Γκιουλέρ 5 (1), Αρσλάν 8, Ντόμερκαντ 15 (1).

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Πατέρνικο (Ιταλία), Ντραγκόγιεβιτς (Μαυροβούνιο) Πηγή: sport-fm.gr