Πέμπτη 2 Ιανουαρίου 2014

Πρωτοχρονιάτικο λαχείο!!

Για ένα ολόκληρο ματς η Άρσεναλ σφυροκόπησε την Κάρντιφ, αλλά το γκολ δεν ερχόταν με τίποτα, μέχρι που ο εξαφανισμένος Μπέντνερ είδε δίχτυα στο 88’ (2-0 το τελικό σκορ) και οι «κανονιέρηδες» κορυφή.

Πρωτοχρονιάτικο λαχείο!
Στο Λονδίνο και με τον νέο της προπονητή, Όλε Γκούναρ Σόσκιερ να την παρακολουθεί από την εξέδρα, η Κάρντιφ προέβαλε λυσσαλέα αντίσταση στην Άρσεναλ αλλά τελικά ηττήθηκε με σκορ 2-0, δεχόμενη τα γκολ στο τέλος του αγώνα. Οι «κανονιέρηδες»… σφυροκόπησαν τους Ουαλούς, είχαν δοκάρι με τον Γουΐλσιρ στο 64’, ενώ διαμαρτύρονται και για ένα πέναλτι πάνω στον ίδιο παίκτη στο πρώτο μέρος.

Η λύτρωση ήρθε στο τέλος για την Άρσεναλ που κατάφερε να σπάσει το «ρόδι» στο 88’ με τον Μπέντνερ (τραυματίστηκε στους πανηγυρισμούς), ενώ ακολούθησε ακόμα ένα τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Γουόλκοτ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Έτσι, η Άρσεναλ πέρασε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω της την Μάντσεστερ Σίτι που νωρίτερα είχε περάσει με 3-2 από την έδρα της Σουόνσι.

Οι «πολίτες» ταξίδεψαν την Πρωτοχρονιά μακριά από το σπίτι τους με ένα στόχο. Τη νίκη. Και τα κατάφεραν.

Στο πρώτο μέρος μπήκαν δυναμικά και στο 14’ ο Φερναντίνιο άνοιξε το σκορ βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση. Τα πράγματα για την ομάδα του Πελεγκρίνι δεν εξελίσσονταν με τον καλύτερο τρόπο. Όσο περνούσε η ώρα η Σουόνσι πίεζε και κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η άνοδος της απόδοσής της καρποφόρησε, αφού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε με τον Μπόνι(45+2’).

Στο δεύτερο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε διάθεση για παιχνίδια και έκανε πράξη την αρχική της επιθυμία για νίκη. Στο 58’ ο Γιάγια Τουρέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με σούτ (κόντραρε η μπάλα), ενώ οκτώ λεπτά αργότερα (66’) με παρόμοιο τρόπο, ο Κολάροφ έγραψε το 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι «κύκνοι» ήταν να μειώσουν σε 3-2, πάλι στις καθυστερήσεις (90+1’).

Κουίζ… Πόσα γκολ είχαν πετύχει οι επιθετικοί της Τσέλσι σε εκτός έδρας ματς μέσα στο 2013; Απάντηση: Κανένα! Το ζοφερό αυτό στατιστικό δεν βρήκε συνέχεια, καθώς από την πρώτη μέρα του 2014 ο Τόρες σκόραρε κόντρα στη Σαουθάμπτον και άνοιξε το δρόμο για το άνετο 3-0, που κρατά τους «μπλε» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Premier League.

Μεγάλη κερδισμένη της 20ής αγωνιστικής η Λίβερπουλ, η οποία άφησε πίσω της τις ήττες στα προηγούμενα ντέρμπι και καθοδηγούμενη ξανά από τον Σουάρες, νίκησε 2-0 τη Χαλ και βρέθηκε στην τέταρτη θέση, στο πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα των τελευταίων ετών στην Αγγλία.

Στη μάχη της «ουράς», σπουδαία νίκη σημείωσε η Φούλαμ, η οποία επικράτησε 2-1 της Γουέστ Χαμ και πήρε βαθιά «ανάσα», αφήνοντας την αντίπαλό της στην προτελευταία θέση.

Η πρώτη του 2014

Έπαιξε πρώτη για το νέο έτος. Νίκησε πρώτη για το νέο έτος. Βρέθηκε πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα, έστω και προσωρινά. Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Σουόνσι με 3-2 στην Ουαλία.

Οι «πολίτες» ταξίδεψαν την Πρωτοχρονιά μακριά από το σπίτι τους με ένα στόχο. Τη νίκη, για να ανεβούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έστω και προσωρινά. Και τα κατάφεραν.