Τρίτη 21 Ιανουαρίου 2014

Βαλβέρδε τετράδας και «ανατροπής» (video)

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται ξανά η Αθλέτικ Μπιλμπάο, μετά το 4-2 επί της Βαγιαδολίδ.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε νίκησε 4-2 την αντίπαλό της στο νέο "Σαν Μαμές", στο ματς που ολοκλήρωσε την 20η αγωνιστική της Primera Division, μετατρέποντας σε 4-1 το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου και βρέθηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, προσπερνώντας κατά δύο βαθμούς την «αιώνια» αντίπαλο, Ρεάλ Σοσιεδάδ και έδειξε ικανή να αγωνιστεί στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στη 18η θέση και θα εξακολουθήσουν να παλεύουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι και επικράτησαν δίκαια, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Γκονζάλεζ στο 15’.

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, το πλασέ του Ιμπάι Γκόμεθ στο 65΄, η κεφαλιά του Ντε Μάρκος στο 75’, η ατομική προσπάθεια του Ιμπάι Γκόμεθ στο 82’ και η καρφωτή κεφαλιά του Αντέρ Ερέρα στο 86’, διαμόρφωσαν το 4-1, μέχρι να έρθει η εκπληκτική προσπάθεια του Ράμα στο 91’ να «κλείσει» το σκορ.

Athletic Bilbao 4-2 Valladolid All Goals από all-goals

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Γκουρπέγκι, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγκα, Ιτουράσπε, Μπενιάτ (74’ Ντε Μάρκος), Σουσαέτα (78’ Μοράν), Ερέρα, Ιμπάι Γκόμεθ (87’ Σαμπορίτ), Αντούριθ

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μαρίνιο, Ρουκάβινα, Βαλιέντε, Πένια, Μπέργκντιτς, Βίκτορ Πέρεθ (56’ Λάρσον), Ρούμπιο, Ρόσι, Εμπερτ (78’ Ράμα), Χάβι Γκέρα (77’ Μανούτσο), Οσκαρ