Παρασκευή 14 Μαρτίου 2014

Ly-on fire!!

Από ανατροπή σε… ανατροπή η Λιόν! Αν και βρέθηκε να χάνει από το 3ό λεπτό από την φιλοξενούμενη Βικτόρια Πλζεν, έφερε τούμπα το ματς (4-1) και βρίσκεται με το ένα πόδι στους «8» του Europa League.

Ly-on fire!
Τίποτα δεν σταματάει τη Λιόν!

Μετά την ανατροπή κόντρα στην Μπορντό για το πρωτάθλημα ήρθε και αυτή απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν (4-1) για τη φάση των «16» του Europa League.

Οι Γάλλοι βρέθηκαν να χάνουν μέσα στο «Ζερλάν» μόλις στο 3ό λεπτό από το τέρμα του Χόραφα, όμως από εκεί και πέρα τα πράγματα… άλλαξαν. Ο Φοφανά στο 12΄ έφερε το παιχνίδι στα ίσια που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό η Λιόν δεν κατέβασε ταχύτητα αντίθετα ανέβασε και πέτυχε τρία τέρματα σε διάστημα 25 λεπτών. Στο 53΄ο Λακαζέτ με όμορφη ενέργεια έβαλε μπροστά τους Γάλλους για να έρθει ο Βουεμπά οχτώ λεπτά αργότερα να κάνει το 3-1. Τα πράγματα πήραν θριαμβευτικό τόνο όταν στο 70΄ ο Φοφανά, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το τελικό 4-1.

Με τη νίκη αυτή η Λιόν βρίσκεται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση και τους «8» του Europa League. Πηγή: sport-fm.gr