Κυριακή 27 Απριλίου 2014

Με… χειρουργική ακρίβεια!

Έπαιξε όσο... έπρεπε και πήρε αυτό που χρειαζόταν. Η Σεντ Ετιέν τα βρήκε «σκούρα» στην έδρα της Εβιάν, όμως έφυγε με τη νίκη, 2-1, που τη φέρνει ακόμη πιο κοντά στην 4η θέση.

Με… χειρουργική ακρίβεια
Aκόμη ένα βήμα για την κατάληψη της 4ης θέσης, που δίνει το εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Europa League έκανε η Σεντ Ετιέν. Οι «στεφανουά» αν και δυσκολεύτηκαν πολύ στην έδρα της Εβιάν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Τα γκολ των Κοργκνέ (7’) και Περίν (15’) άνοιξαν τον δρόμο της νίκης των φιλοξενούμενων, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο. Οι παίκτες της Εβιάν αν και πήραν τον έλεγχο στη συνέχεια και στρίμωξαν για τα καλά τη Σεντ Ετιέν το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Βας στο 54ο λεπτό.

Από τα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου ξεχώρισε η μεγάλη νίκη της Γκινγκάμπ απέναντι στην Βαλενσιέν εντός έδρας (1-0), με την οποία οι γηπεδούχοι έκαναν καθοριστικό βήμα για την παραμονή τους. «Ανάσες» για Νις και Μονπελιέ, που επικράτησαν εντός έδρας απέναντι σε Ρεμς (1-0) και Τουλούζ (2-1) και σχεδόν «κλείδωσαν» την υπόθεση παραμονής τους στην κατηγορία.