Κυριακή 27 Απριλίου 2014

Αργεντινή: «Ζωγράφισε» ο Μέζα για Χιμνάσια!! (videos)

Στην πρώτη θέση του Final της Αργεντινής παρέμεινε η Χιμνάσια Λα Πλάτα χάρη σε εκτός έδρας 2-0 επί της Αρχεντίνος Τζούνιορς, που «βυθίζεται» στην τριετή κατάταξη.
Μάλιστα, ο Μαξιμιλιάνο Μέζα άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ από μακρινή απόσταση έπειτα από μαγικό επιθετικό συνδυασμό, ενώ ο Φακούντο Περέιρα διαμόρφωσε το 2-0 στο 50ό λεπτό και ο Ρεϊνάλντο Λένις των γηπεδούχων αποβλήθηκε στο 85ο με απευθείας κόκκινη. Ακόμα, ο Μάουρο Ζάραρε σκόραρε στο 1ο και στο 22ο λεπτό του 4-1 της Βελέζ επί της Ροζάριο Σεντράλ, που έμεινε με δέκα παίκτες από το 11ο λεπτό λόγω αποβολής του Ερνάν Εντσίνα και μείωσε σε 4-1 στο 90ό με τον Αντόνιο Μεντίνα, ενώ οι Λεονάρντο Ρογιόν (71ο) και Χάιρο Βέλεζ (87ο) πέτυχαν τα άλλα γκολ των θριαμβευτών.
Από την πλευρά της, η Κολόν απέσπασε 1-1 στην έδρα της Ατλέτικο Ραφαέλα, αφού ο Γκαμπριέλ Γκατσιάνι στο 62ο λεπτό ισοφάρισε γκολ του Ροντρίγκο Ντεπέτρις στο 52ο, ενώ Μπελγκράνο και Σαν Λορένζο έμειναν στο 0-0. Τέλος, η Κίλμες πήρε πολύτιμο 1-0 στην έδρα της Ρασίνγκ Κλουμπ χάρη σε τέρμα του Γκονζάλο Ρίος στο 78ο λεπτό, ενώ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Χοέλ Κάρλι στο 88ο.
14
-Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.