Κυριακή 27 Απριλίου 2014

MLS: Δύο ακόμα γκολ για Ντέμπσι!! (videos)

Οκτώ γκολ στο φετινό πρωτάθλημα του MLS συμπλήρωσε ο Κλιντ Ντέμπσι, καθώς σκόραρε δύο φορές στο 4-1 των Σιάτλ Σάουντερς σε βάρος των Κολοράντο Ράπιντς.
Δύο γκολ πέτυχε και ο Φαμπιάν Εσπιντόλα στο 4-1 της Ντι Σι Γιουνάιτεντ με το Ντάλας. Μάλιστα, οι Τεξανοί άνοιξαν το σκορ με τον Μάουρο Ντίαζ, αλλά έμειναν με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Ζακ Λόιντ και του πρώην παίκτη του Άρη, Μίσελ, ο οποίος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τον εκνευρισμό του στο 89ο λεπτό. Σε άλλα αποψινά ματς της βορειοαμερικανικής λίγκας ποδοσφαίρου o Μπράντλεϊ Ράιτ-Φίλιπς συμπλήρωσε πέντε γκολ στην τρέχουσα σεζόν χαρίζοντας εκτός έδρας 1-1 των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς με τους Κολόμπους Κρου, ενώ οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς επιβλήθηκαν με 1-0 της Σίβας ΗΠΑ για το πρώτο φετινό «τρίποντό» τους.
Ακόμα, η Ρέαλ Σολτ Λέικ προηγήθηκε με 2-0 όντας εμφανώς ανώτερη, αλλά αρκέστηκε σε 2-2 με τους Βανκούβερ Ουάιτκαπς, που μείωσαν με τον Νικόλας Μεζκουίντα στο 80ό λεπτό και ισοφάρισαν με τρελή προσπάθεια του Σεμπαστιάν Φερνάντεζ στο 94ο. Τέλος, οι Μόντρεαλ Ίμπακτ πήραν την πρώτη φετινή νίκη τους με 1-0 σε βάρος των Φιλαδέλφεια Γιούνιον χάρη σε γκολ του Φελίπε, ενώ οι Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον εκμεταλλεύτηκαν αποβολή του άλλοτε αμυντικού του Πανσερραϊκού, Ορελιέν Κολίν, στο 73ο λεπτό και πέτυχαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις για το 2-0 επί της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι.