Κυριακή 27 Απριλίου 2014

«Πέταξε το δώρο» η Λεβερκούζεν!

Η Λεβερκούζεν είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την τέταρτη θέση που οδηγεί στο Champions League, αλλά δεν «άνοιξε το δώρο» της Βόλφσμπουργκ, παραχωρώντας ισοπαλία 2-2 στην αδιάφορη Ντόρτμουντ.

«Πέταξε το δώρο» η Λεβερκούζεν (video)
Την ευκαιρία να αγκαλιάσει την τέταρτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, έχασε η Λεβερκούζεν. Η Μπάγερ γνωρίζοντας την γκέλα της Βόλφσμπουργκ, η οποία παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Φράιμπουργκ, θα μπορούσε με νίκη επί της Ντόρτμουντ να ξεφύγει τρεις βαθμούς από την αντίπαλό της, δύο στροφές πριν το φινάλε, αλλά απώλεσε την ευκαιρία.

Οι «ασπιρίνες» παραχώρησαν με την σειρά τους ισοπαλία 2-2 και η διαφορά των δύο ομάδων έμεινε στον έναν βαθμό. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με τον Μπέντερ, αλλά στο 29’ ο Κιρχ έφερε το ματς στα ίσια. Παρά το σοκ, στο 35’ με σκόρερ τον Κάστρο πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρόις με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αφού στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, το σκορ δεν άλλαξε.