Σάββατο 5 Ιουλίου 2014

Η πιο συνεπής ποδοσφαιρική ομάδα!!

O Kώστας Μιαούλης, γράφει για την συνέπεια της ποδοσφαιρικής ομάδας της Γερμανίας, να είναι παρούσα μέχρι τα ημιτελικά των Μουντιάλ και για την απόπειρα της να πάρει το 4ο τρόπαιο

Η πιο συνεπής ποδοσφαιρική ομάδα
Η Γερμανία μπορεί να μην εντυπωσιάζει σε αυτό το Μουντιάλ. Μπορεί να μην ρίχνει τεσσάρες, όπως έκανε στη Νότιο Αφρική, όταν σκόρπισε Άγγλους και Αργεντινούς, που τους φόρτωσε με ένα τσουβάλι γκολ, αλλά στον ημιτελικό, ηττήθηκε από την Ισπανία, δίχως να έχει στην ενδεκάδα της, τον τιμωρημένο Μίλερ. Η Γερμανία, πάει να κάνει το μεγάλο κόλπο, με τον τρόπο που έφτασε στο Μουντιάλ της Ασίας το 2002. Ωστόσο, είτε γουστάρει, είτε όχι κάποιος την ποδοσφαιρική ομάδα των Γερμανών, δεν μπορεί να μην παραδεχτεί μια ομάδα, που για τέσσερα σερί Μουντιάλ, βρίσκεται στα ημιτελικά.

Βέβαια έχει πολύ περισσότερο ταλέντο (που με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν το έχει βγάλει στο χορτάρι μέχρι τώρα), αλλά έχει δύο στυλοβάτες στην άμυνα. Είναι ικανή να παίξει πολύ καλύτερο ποδόσφαιρο, αλλά δεν το κάνει. Για τους ρεαλιστές Γερμανούς, η πραγματικότητα ίσως να επιτάσσει, να λείπουν αυτή τη φορά οι «τεσσάρες», αλλά να επιβάλλεται η κατάκτηση του τροπαίου.
Ο Νόιερ θυμίζει πολύ από Καν, στα γήπεδα της Ασίας, αλλά σε μια ολοκληρωμένη έκδοση. Ο πορτιέρο της Μπάγερν είναι ο κορυφαίος τερματοφύλακας στον κόσμο, μέσα κι έξω από τα γκολπόστ με μια παροιμιώδη ψυχραιμία και με έναν μοναδικό τρόπο να παίζει έξω από την εστία του και να διαβάζει τις φάσεις. Λίγες ομάδες διαθέτουν πορτιέρο, που να ξέρει μπάλα. Όσο για τον Χούμελς, αυτός αποτελεί έναν εξαιρετικό κεντρικό αμυντικό, που μπορεί να εξολοθρεύσει οποιοδήποτε από τα μεγάλα αντίπαλα όπλα. Ο Λεβ, φάνηκε να εγκαταλείπει τα πειράματα, άρχισε με τον Κλόζε στην κορυφή, έβαλε μαζί Κεντίρα –Σβαϊνστάιγκερ κι έστειλε τον Λαμ στην κανονική του θέση.

Για όσους πιστεύουν στις συμπτώσεις: Την τελευταία φορά που η Γερμανία πήρε το Παγκόσμιο Κύπελλο έριξε τεσσάρα στο πρώτο της ματς στην Γιουγκοσλαβία (με τη διαφορά πως εκείνο το ματς ήταν 4-1, αντί για 4-0), νίκησε 2-1 στη φάση των 16 την Ολλανδία στο 90λεπτο, ενώ τώρα το έκανε στην παράταση με την Αλγερία με το ίδιο σκορ, ενώ με 1-0 νίκησε τότε την Τσεχοσλοβακία, όπως επικράτησε 1-0 και τώρα απέναντι στην Γαλλία. Αν νικήσει και την Βραζιλία στα πέναλτι, όπως έκανε τότε με την Αγγλία, ο τελικός θα είναι με την Αργεντινή και η Γερμανία θα νικήσει με πέναλτι στο 81ο λεπτό…

ΥΓ: Στον ημιτελικό, η Γερμανία δεν θα βρει μπροστά της, τους Τιάγκο Σίλβα, αλλά και τον Νεϊμάρ, αυτό ωστόσο, δεν την καθιστά αυτόματα φαβορί. Έχει, πάντως, ένα προβάδισμα...Πηγή: sport-fm.gr