Σάββατο 5 Ιουλίου 2014

MLS: Σώθηκαν οι Γκάλαξι!! (videos)

Άφησε στην άκρη την κριτική σε βάρος του Γιούρκεν Κλίνσμαν ο Λάντον Ντόνοβαν βοηθώντας στο εντός έδρας 2-2 των Λος Άντζελες Γκάλαξι με τους Πόρτλαντ Τίμπερς.
Τις τελευταίες ημέρες ως σχολιαστής του ESPN απέδειξε πως δεν έχει ξεπεράσει τον αποκλεισμό του από την αποστολή των ΗΠΑ στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, αλλά μοίρασε ασίστ στο 1-0 του Μαρσέλο Σάβας στο 65ο λεπτό. Μέχρι το 70ό, όμως, οι Τίμπερς ανέτρεψαν το σκορ και οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» ισοφάρισαν σε 2-2 στο 86ο με αυτογκόλ του Ροσάν Μακ Κένζι, ενώ σε άλλο σημερινό ματς του MLS ο 22χρονος Τέσο Ακιντέλε πέτυχε πανέμορφο τέρμα και ο Σίνον Ουίλιαμς πρόσθεσe αυτογκόλ για το 2-1 του Ντάλας σε βάρος των Φιλαδέλφεια Γιούνιον.
Από την πλευρά του, ο Μπράντλι Ράιτ-Φίλιπς σημείωσε δύο γκολ βοηθώντας τους Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς να αποσπάσουν 2-2 στην έδρα των Χιούστον Ντάιναμο, ενώ η Ρέαλ Σολτ Λέικ ήταν ανώτερη, αλλά χρειάστηκε δύο πέναλτι για το 2-1 επί των Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον. Τέλος, οι Κολόμπους Κρου πήραν βαθμολογική ανάσα και 1-1 στην έδρα των Κολοράντο Ράπιντς χάρη σε γκολ του Ίθαν Φίνλεϊ στο 76ο λεπτό.