Σάββατο 12 Ιουλίου 2014

Τρεις και την… πατήσαμε!!

Κέρδισε δύο ματς στο νήμα, αλλά την πάτησε στο τρίτο η Εθνική Νέων που έχασε με 69-66 από τη Μεγάλη Βρετανία. Αλλά, η νίκη της Λιθουανίας -αργότερα- μας έστειλε στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ.

Τρεις και την… πατήσαμε
Η Εθνική Νέων ηττήθηκε με 69-66 από τη Μεγάλη Βρετανία στο τελευταίο της παιχνίδι για τη φάση των ομίλων. Ωστόσο, ο η Λιθουανία ήταν καλύτερη από την Ουγγαρία και με τη νίκη (76-62) που πήρε, λίγο αργότερα, έστειλε το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ που γίνεται στην Κρήτη.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Μιχάλης Καμπερίδης 11 πόντους και 10 ριμπάουντ για την ελληνική ομάδα, την οποία «σκότωσε» ο Λιούκ Νέλσον με τρίποντο λίγο πριν την εκπνοή.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το πρώτο λεπτό. Η Εθνική με πρωταγωνιστή τον Διαμαντάκο, που πέτυχε 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν μπορούσε να «χτίσει» ένα καλό προβάδισμα και πληρώνοντας τα λάθη της βρέθηκε με ένα 5-0 πίσω στο σκορ με την ολοκλήρωση της περιόδου (18-21). Τα τρίποντα, δύο του Λιάπη κι από ένα των Αγραβάνη και Καμπερίδη, έδωσαν λύσεις στην ελληνική ομάδα που βρέθηκε στο +6 (32-26) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά και πάλι οι Βρετανοί είχαν τις απαντήσεις και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε σε απόλυτη ισορροπία, 37-37.

Το δεύτερο τρίποντο του Καμπερίδη και δύο καλάθια του Χριστοδούλου έφεραν την ομάδα του Κώστα Μίσσα για πρώτη φορά στους επτά (44-37), αλλά το… σύνηθες μπλακ-άουτ στο φινάλε κάθε περιόδου έφερε επτά αναπάντητους πόντους από τη Μεγάλη Βρετανία, που πήρε ξανά κεφάλι (54-57). Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Δύο βολές του Αγραβάνη έφεραν την Εθνική στο 63-61, αλλά ακολούθησαν το τρίποντο του Σέντανς και το λέι απ του Λόσον, που στα 75’’ για το τέλος έδωσαν αέρα τριών πόντων στους αντιπάλους (63-66). Ο Χριστοδούλου με τρίποντο ισοφάρισε στο λεπτό πριν το φινάλε (66-66), ο Αγραβάνης αστόχησε στην επόμενη ελληνική επίθεση και ο Νέλσον με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάρισε τη νίκη στη Μεγάλη Βρετανία, αφού το τρίποντο του Μποχωρίδη στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 18-21, 37-37, 54-57, 66-69.

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 14 (8 ριμπ., 7 ασίστ), Χριστοδούλου 12, Καμπερίδης 11 (10 ριμπ.), Αγραβάνης 12, Διαμαντάκος 10, Μαραγκός, Πουλιανίτης, Σιόλογκας, Κουζέλογλου.

Μ. Βρετανία (Λάιχνερ): Γκράχαμ 5, Νέλσον 18, Σπένσερ 7, Γιανγκ 8, ΜακΚέι 3, Σέντανς 12, Λόσον 7, Μπίγκμπι-Ουίλιαμς 12, Μούρταγκ.