Πέμπτη 5 Μαρτίου 2015

Ρέντι(νγκ) για πρόκριση!!

Ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης στους «8» της Ευρωλίγκας παρέμεινε η Άλμπα Βερολίνου, μετά τη νίκη με επί της Ζαλγκίρις Κάουνας έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρέντινγκ με 27 πόντους.

Ρέντι(νγκ) για πρόκριση!

Οι Γερμανοί πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Ραντόσεβιτς στο 4’ και δεν το άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με τρεις πόντους (20-17), αλλά οι Λιθουανοί παρέμειναν κοντά στο σκορ και βρέθηκαν πίσω με πέντε πόντους στο ημίχρονο.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και η τρίτη περίοδος, αλλά η Άλμπα με ένα επιμέρους 15-6 και τον Ρέντινγκ σε δαιμονιώδη κατάσταση ξεμάκρυνε από τη Ζαλγκίρις (62-47) και βρέθηκε με +11 (62-51) διαφορά στο 30’. Στη συνέχεια οι Γερμανοί κόλλησαν στους 67 πόντους για τέσσερα λεπτά, αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν έγκαιρα οι Λιθουανοί, καθώς το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στους πέντε πόντους (77-72), με την Άλμπα να φτάνει στην τελική επικράτηση με 80-72.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ρέντινγκ που σταμάτησε στους 27 πόντους και ακολούθησαν οι Μπάνιτς και Ραντόσεβιτς με 13 και 12 αντίστοιχα, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Μιλάκνις με 18 πόντους.

Ο Μπάνιτς έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα (2-0), αλλά με τον Σονγκάιλα και τον Ουλανόβας οι Λιθουανοί πήραν το προβάδισμα (2-5). Όμως μετά το καλάθι του Άντερσον (4-7) οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 8-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ (12-7) και παρέμειναν μπροστά μέχρι το τέλος. Ο Βένε και ο Μιλάκνις μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (12-11). Ο Βόλφαρτ προσέθεσε άλλους τέσσερις πόντους για την Άλμπα και ο Ακπίναρ διεύρυνε τη διαφορά στους επτά (18-11). Οι Λιθουανοί ανταπάντησαν με ένα σερί 6-0 (18-17) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το λέι απ του Ρένφρο (20-17).

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα, αλλά μετά το 26-23 οι Γερμανούς έκαναν το +8 (31-23) χάρη σε πέντε πόντους του Ρέντινγκ. Τότε η Ζαλγκίρις απάντησε με τρία τρίποντα (ένα ο Άντερσον και δύο ο Μιλάκνις) και έφερε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (33-32). Όμως οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-37), με τον Ρέντινγκ και τον Μιλάκνις να έχουν από 15 πόντους.

Μπροστά στο σκορ παρέμεινε η Άλμπα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς όμως να μπορεί απομακρυνθεί πολύ μακριά από τη Ζαλγκίρις. Όμως μετά το καλάθι του Ουλανόβας (47-41) οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στο επόμενο τρίλεπτο. Την επιθετική δυστοκία έσπασε ο Ραντόσεβιτς και ο Ρέντινγκ ανέβασε την απόσταση από τους Λιθουανούς σε διψήφια επίπεδα (52-41). Ο Αμερικάνος γκαρντ με δύο βολές έφτασε στους 20 πόντους και λίγο αργότερα με τρίποντο έβαλε τους Γερμανούς για πρώτη φορά στο +14 (59-45). Ο Μπάνιτς με έμμεσο τρίποντο έφερε την απόσταση των δύο ομάδων στους 15 πόντους, αλλά ο Σονγκάιλα μείωσε στο τέλος της τρίτης περιόδου στους 11 (62-51).

Ο Βάργκας και ο Ρέντινγκ σκόραραν στις δύο πρώτες επιθέσεις της Άλμπα (67-51) και ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς. Αν και δεν σημείωσαν κανένα πόντο για τα επόμενα τέσσερα λεπτά οι γηπεδούχοι, δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν στο έπακρον οι Λιθουανοί σημειώνοντας μόνο έξι πόντους σε αυτό το διάστημα (67-57). Ο Ραντόσεβιτς σταμάτησε την επιθετική ανομβρία των γηπεδούχων και με λέι ο Μπανιτς έφερε σε απόσταση 13 πόντων (71-58) την Άλμπα. Οι παίκτες Κραπίκας έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 μείωσαν στους πέντε (73-68) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Αλλά μετά τη βολή του Ρένφρο (78-72) δεν μπόρεσε η Ζαλγκίρις να πλησιάσει περισσότερο και η Άλμπα πήρε τη νίκη με 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-37, 62-51, 80-72

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 2, Κινγκ 3, Ακπίναρ 2, Βάργκας 3, Μπάνιτς 13, Ρέντινγκ 27, Βόλφαρτ 8, Ρένφρο 10, Φρέεζε, Ραντόσεβιτς 12

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κραπίκας): Τσέρι 2, Λεκαβίτσιους 2, Βένε 12, Καρινιάουσκας, Σονγκάιλα 12, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 9, Μιλάκνις 18, Άντερσον 10, Ουλανόβας 7

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Ε’ Όμιλος
Άλμπα Βερολίνου-Ζαλγκίρις Κάουνας 80-72
Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 21:45
Ερυθρός Αστέρας-Μακάμπι Τελ Αβίβ 21:45
Γαλατάσαραϊ-Ρεάλ Μαδρίτης (6/3, 20:00)
Βαθμολογία: Ρεάλ 7-1, Μακάμπι 6-2, Μπαρτσελόνα 5-3, Παναθηναϊκός 5-3, Άλμπα 4-5, Ζαλγκίρις 3-6, Γαλατάσαραϊ 2-6, Ερυθρός Αστέρας 1-7.

Στ’ Όμιλος
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ-Νίζνι 20:00
Λαμποράλ Κούτσα-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 21:45
Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο-Ολυμπιακός (6/3, 21:45)
Ουνικάχα Μάλαγα-Αναντολού Εφές (6/3, 21:45)
Βαθμολογία: Ολυμπιακός 7-1, Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ 6-2, ΤΣΣΚΑ 6-2, Εφές 4-4, Λαμποράλ Κούτσα 4-4, Μιλάνο 2-6, Νίζνι 2-6, Ουνικάχα 1-7. *Πηγή: sport-fm.gr*