Πέμπτη 5 Μαρτίου 2015

Εκεί… κουμάντο η Παρί!! (video)

Κύπελλο τότε, Κύπελλο και τώρα! Η τελευταία νίκη της Παρί επί της Μονακό ήταν στον τελικό του 2010, με τους πρωτευουσιάνους να επικρατούν (2-0) των Μονεγάσκων και να προκρίνονται στον ημιτελικό!

Εκεί… κουμάντο η Παρί! (video)
Πέντε χρόνια περίμενε η Παρί Σεν Ζερμέν για να νικήσει –σε οποιαδήποτε διοργάνωση- τη Μονακό!

Το 2010 ήταν ο τελικός Κυπέλλου, όμως το 2015 ήταν για τα προημιτελικά του θεσμού, με τους Νταβίντ Λουίς και Έντισον Καβάνι να δίνουν την πρόκριση (2-0) στους πρωτευουσιάνους!

Η Παρί έκανε ακόμη πιο απλά τα πράγματα στην αναμέτρηση, σκοράροντας στην πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε με τον Νταβίντ Λουίς (4’). Όπως είναι φυσικό, η ομάδα του Λοράν Μπλαν ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο, αλλά τη Μονακό να κρατά καλά και έτσι το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να παραμένει στο 1-0.

Με την ίδια… συνταγή ξεκίνησαν και στο δεύτερο μέρος οι πρωτευουσιάνοι, καθώς ο Καβάνι –μόλις μέσα σε επτά λεπτά παιχνιδιού- έκανε το 2-0 (52’)! Εκεί, ουσιαστικά η υπόθεση πρόκριση «κλείδωσε», καθώς και η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ δεν έδειξε να μπορεί να κάνει τη μεγάλη ανατροπή.