Πέμπτη 30 Απριλίου 2015

Έδειξαν τα… δόντια τους!

Στην επόμενη φάση των πλέι-οφ του ΝΒΑ πέρασαν οι Γκρίζλις μετά το 99-93 επί των Μπλέιζερς, δείχνοντας τα δόντια τους στους Γουόριορς. Προβάδισμα 3-2 για τους Χοκς επί των Νετς.

Έδειξαν τα… δόντια τους

Εκεί θα τεθούν αντιμέτωποι με τους Γουόριορς στον πρώτο από τους δύο ημιτελικούς της Δυτικής Περιφέρειας, αρχής γενομένης την ερχόμενη Κυριακή.

Ο Μαρκ Γκασόλ με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος των νικητών και ο παίκτης στον οποίο στηρίχθηκαν οι νικητές για να κάνουν μια εξαιρετική αρχή στο παιχνίδι. Ο Καλάθης αγωνίστηκε και πάλι βασικός, δεν είχε καλά στατιστικά αλλά προσέφερε πολλά στην άμυνα και δύο κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο.

Ο ΜακΚόλουμ ήταν εξαιρετικός από την άλλη πλευρά. Πέτυχε 33 πόντους πραγματοποιώντας ρεκόρ καριέρας με επτά εύστοχα τρίποντα. Κράτησε τους Μπλέιζερς όσο μπορούσε «μέσα» στο παιχνίδι, αλλά τρία άστοχα σουτ στη σειρά στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο αποτέλεσε την… ταφόπλακα στην προσπάθεια της ομάδας του να αποτραπεί η ήττα.

Δωδεκάλεπτα: 20-20, 26-19, 22-27, 31-27

Μέμφις Γκρίζλις: Γκασόλ 26, Λι 20, Ράντολφ 16, Γκριν 10, Άλεν 8, Καλάθις 6, Ούντριχ 4

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: ΜακΚόλουμ 33, Λιλαρντ 22, Όλντριτζ 14, Λέοναρντ 9, Μπατούμ 6, Μπλέικ 5, Λόπες 4.

inner

Ατλάντα Χοκς – Μπρούκλιν Νετς 107-97

Προβάδισμα 3-2 στη σειρά των αγώνων για την πρώτη φάση των πλέι-οφ πήραν και πάλι οι Χοκς οι οποίοι επικράτησαν 107-97 των Νετς. Οι Χόρφορντ και Τιγκ «ξύπνησαν» την κατάλληλη στιγμή, στο 4ο δωδεκάλεπτό όταν η πίεση των Νετς είχε αυξηθεί πάρα πολύ και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Νωρίτερα ο Κάρολ και ο Κόρβερ, με 19 και 17 πόντους, αντίστοιχα, ήταν οι παίκτες που είχαν δώσει «κεφάλι» στο σκορ για τους Χοκς διατηρώντας την –μάλιστα- σε διψήφιο αριθμό.

Δωδεκάλεπτα: 33-16, 20-28, 29-26, 25-27

Ατλάντα Χοκς: Κάρολ 24, Χόρφορντ 20, Τιγκ 20, Κόρβερ 17, Μίλσαπ 10, Άντιτς 8, Σχρόντερ 6, Μπέιζμορ 2

Μπρούκλιν Νετς: Άντερσον 23, Τζακ 18, Τζόνσον 18, Λόπες 15, Γιανγκ 11, Μπογκντάνοβιτς 7, Γουίλιαμς 5 *Πηγή: sport-fm.gr*