Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015

Το αρνητικό ορόσημο του Ντάνκαν!!

Το αρνητικό ορόσημο του Ντάνκαν

Για πρώτη φορά στα 1.343 παιχνίδια καριέρας του σε κανονική περίοδο στο ΝΒΑ, ο Τιμ Ντάνκαν δεν πήρε ΚΑΝΕΝΑ ριμπάουντ.

Στη 19η σεζόν της καριέρας του ο Τιμ Ντάνκαν έμελε να ζήσει κάτι πρωτοφανές. Στην ήττα των Σπερς με 104-90 από τους Πέλικανς στη Νέα Ορλεάνη, ο 39χρονος άσος δεν μάζεψε ούτε ένα ριμπάουντ.

Πρόκειται για κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στα 1.343 ματς που έχει παίξει σε κανονική περίοδο στο ΝΒΑ.

Ο «Τίμι», που φέτος έχει 11,4 πόντους και 8,7 ριμπάουντ κατά μέσο όρο, έπαιξε για 19 λεπτά στον συγκεκριμένο αγώνα.

Μόνο δύο παίκτες στην ιστορία μέτρησαν περισσότερα σερί παιχνίδια με τουλάχιστον ένα ριμπάουντ στο ενεργητικό τους, ο Καρλ Μαλόουν (1.457) και ο Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ (1.431).