Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015

Λες(τερ) να τους τρελάνει όλους; (video)

Το τρένο του Ρανιέρι δεν σταματάει πουθενά. Την ώρα που η Άρσεναλ έχασε από την Γουέστ Μπρομ (2-1), οι αλεπούδες πέρασαν από το Νιούκαστλ (3-0) και μετά από 13 στροφές είναι στην κορυφή της Premier.

Έχει βαλθεί να τους «τρελάνει» όλους φέτος. Η Λέστερ δεν σταμάτησε ούτε στην έδρα της Νιουκάστλ, πήρε τη νίκη με σκορ 3-0 και ανέβηκε μετά από 13 αγωνιστικές στην κορυφή της Premier League.

Το μεγάλο όπλο της ομάδας του Ρανιέρι «χτύπησε» σε καθοριστικό σημείο. Ο Τζέιμι Βάρντι βρήκε δίχτυα στο φινάλε του ημιχρόνου (45+1’) και πιάνοντας το ρεκόρ του Ρούντ Φαν Νίστελροϊ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη. Το «τρίποντο» ήρθε ακόμη πιο κοντά στο 62’, με τον Ουλόα να διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων και στο φινάλε ο Οκαζάκι έγραψε το τελικό σκορ (83’).

Τα έκανε… μαντάρα η Άρσεναλ. Αν και ξεκίνησαν ιδανικά, με γκολ του Ζιρού (28’), οι «κανονιέρηδες» έπαθαν black-out κι έφυγαν με άδεια χέρια από την έδρα της Γουέστ Μπρομ (2-1). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Μόρισον στο 35ο λεπτό και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Αρτέτα με αυτογκόλ έστειλε –άθελά του- την μπάλα στα δίχτυα του Τσεχ. Η ομάδα του Βενγκέρ θα μπορούσε τουλάχιστον να σώσει τον βαθμό στο φινάλε, όμως ο Καθόρλα αστόχησε από την «άσπρη βούλα».

Ξέρει και να νικάει η Τσέλσι. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έβαλε, επιτέλους, τέλος στην κατηφόρα των τριών σερί χαμένων παιχνιδιών και πήρε , έστω και δύσκολα, τη νίκη επί της Νόριτς 1-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Χρυσός σκόρερ των «μπλε» ήταν ο Ντιέγκο Κόστα (64').