Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015

Ερυθρόλευκο «τσουνάμι» στο Βελιγράδι!!

Ερυθρόλευκο «τσουνάμι» στο Βελιγράδι!

Μετά τη Ρεάλ, ο Ερυθρός Αστέρας παρέσυρε και τη Χίμκι (96-91) στην κατάμεστη Χάλα Πιονίρ και έκανε αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στο Top-16 της Ευρωλίγκας. Στο 4-4 το ρεκόρ και των δυο ομάδων.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, με εξαιρετικό ρυθμό και υψηλό σκορ, ο Ερυθρός Αστέρας συνδύασε το θέαμα με την ουσία και επιβλήθηκε 96-91 της Χίμκι, για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Ευρωλίγκας. Με τη νίκη αυτή, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου έκαναν ένα μεγάλο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση, φτάνοντας τις 4 νίκες στο γκρουπ. Στο 4-4 πλέον, το ρεκόρ και των Ρώσων.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μάικ Τσίρμπες, που ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ, έχοντας κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά. Από κοντά και ο Κουίνσι Μίλερ που προσέθεσε 25 πόντους. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Αλεξέι Σβεντ της Χίμκι, με 28.

Με την ώθηση που του έδινε η κατάμεστη «Χάλα Πιονίρ», ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο, Μάικ Τσίρμπες (9 πόντοι στην 1η περίοδο), οι γηπεδούχοι ανέβασαν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (21-10 και 25-13). Στο σημείο εκείνο η Χίμκι αντέδρασε και με επιμέρους 13-2, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -1, 27-26.

Το πρώτο προβάδισμα της Χίμκι στο ματς ήρθε ενάμισι λεπτό μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου, με καλάθι του Τοντόροβιτς, που έκανε το 29-31. Μάλιστα οι Ρώσοι συνέχισαν όπως έκλεισαν την πρώτη περίοδο και με συνεχόμενους αναπάντητους πόντους έφτασαν και στο +6 (29-35). Το νέο εις βάρος τους σερί αφύπνισε τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα, που μάζεψαν γρήγορα της διαφορά (39-39), προτού περάσουν ξανά μπροστά (44-39), με δικό τους 10-0. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 50-53.

Αυτή που μπήκε πιο καλά στην τρίτη περίοδο ήταν η Χίμκι. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις, χάρη στην καλή της άμυνα, βρήκε εύκολους πόντους στην επίθεση, για να ξεφύγει με +8 (52-60). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Ρώσους, με τον Ερυθρό Αστέρα να ισορροπεί ξανά το παιχνίδι και να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο στο -1, 68-69.

Σε αντίθεση με τα δυο προηγούμενα δεκάλεπτα, η αρχή του τέταρτου ανήκε στους γηπεδούχους. Με ένα γρήγορο 7-0, πέρασαν μπροστά με 75-69, 7:20 πριν το τέλος. Παρότι η Χίμκι ισοφάρισε για ακόμα μια φορά (82-82), οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου ξέφυγαν ξανά, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 96-91.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 50-53, 68-69, 96-91

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουίλιαμς 13, Ρέμπιτς, Τόμπσον 1, Λάζιτς 4, Σιμόνοβιτς 5, Γκούντουριτς 6, Γιόβιτς 13, Μίλερ 25, Τσίρμπες 27, Στίματς 2

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 5, Σβεντ 28, Ντράγκιτς 14, Όγκουστιν 10, Κοπόνεν 16, Μόνια 12, Τοντόροβιτς 4, Χάνικατ 2 *Πηγή: sport-fm.gr*