Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

Με την... αύρα του Κέσελ!

Με την... αύρα του Κέσελ

Με τον Κέσελ να κάνει ντεμπούτο, αλλάζοντας την… αύρα του Λαυρίου, οι νεοφώτιστοι επικράτησαν 81-72 του Κόροιβου, επιστρέφοντας στις νίκες μετά τις 21 Νοέμβρη. «Οργίασε» ο Μπολντς με 24 πόντους

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπολντς, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, το Λαύριο πέτυχε σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Μπάσκετ Λιγκ, νικώντας 81-72 εντός έδρας τον Κόροιβο Αμαλιάδας. 3 πόντους είχε στο ντεμπούτο του με τους νεοφώτιστους ο Μάρκο Κέσελ, ξεχώρισε από πλευράς φιλοξενούμενων ο Κάουνσιλ με 14.

Χέρι-χέρι ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δυο ομάδες. Το μεν Λαύριο ήθελε να εκμεταλλευτεί την ώθηση που έπαιρνε από την κερκίδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι του Κοροίβου να συνεχίσουν να βρίσκονται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ο Σακελλαρίου των γηπεδούχων με τρίποντο ήταν αυτός που δημιούργησε σκορ στο ματς, με το Λαύριο να έχει το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, αλλά τον Κόροιβο να ακολουθεί κατά πόδας, κλείνοντας στο -3 (20-17). Ίδια η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό σερί 6-2 πέρασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά στο σκορ (22-23), για να ακολουθήσουν πολλαπλές ισοπαλίες (30-30, 34-34, 36-36) μέχρι το 38-38 του ημιχρόνου.
Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, το Λαύριο «έτρεξε» ένα σερί 11-3, κυρίως χάρη σε πόντους των Μπόλντς και Σακελλαρίου, για να αποσπαστεί με 8 (49-41). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (56-48). Με νέο σερί, αυτή τη φορά 6-0 (64-48), το Λαύριο μπήκε δυνατά και στην τέταρτη περίοδο, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Ο Κόροιβος αντέδρασε εν μέρει, μείωσε μέχρι και τους 6 (71-65), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά φτάνοντας στο τελικό 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-38, 56-48, 81-72

Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ, Σακελλαρίου, Κακλαμανάκης, Χάμιλτον, Μπόλντς, Κέσελ, Κρουμπαλί, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Καπόνης, Μπάρλος, Μπέμπης

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος Χ.): Ντέιβις, Χάρντινγκ, Χαριτόπουλος, Σλαφτσάκης, Κάουνσιλ, Συνετός, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Τρότερ, Γεωργάκης, Βασιλόπουλος, Χάρις *Πηγή: sport-fm.gr*