Τρίτη 30 Μαρτίου 2010

Ηττα στην Πολωνία και 2-1

Η Πρόκομ σταμάτησε τον Ολυμπιακό... Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε στην Πολωνία από την Πρόκομ με 81-78. Οι "ερυθρόλευκοι" λίγο έλειψε να... κλέψουν το παιχνίδι, αλλά στο τέλος δεν φάνηκαν τυχεροί κι έτσι η Πρόκομ μείωσε το σκορ στη σειρά σε 2-1.

Με τους Τσίλντρες, Κλέιζα και Τεόντοσιτς να ξεκινούν πολύ καλά ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά καλός στην αρχή. Οι Πολωνοί βελτιώθηκαν και με επί μέρους σκορ 7-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 22-18. Τα χειρότερα ήρθαν για τους "ερυθρόλευκους" στην δεύτερη περίοδο που τα πάντα άλλαξαν. Η Πρόκομ πήρε μπόλικα επιθετικά ριμπάουντ κυρίως με τον Γιαν Γιάνγκλα και μόλις στο 12' έφερε τη διαφορά στους εννιά (30-21). Ο Ολυμπιακός δεν αντιδρούσε, η επιθετική του λειτουργία ήταν πολύ κακή και δεν μπορούσε να βγάλει αιφνιδιασμό, αφού δεν έπαιρνε τα ριμπάουντ. Ως εκ τούτου η διαφορά δεν άργησε να ξεπεράσει τους δέκα πόντους. Στο 16' είχε φτάσει τους 15 (38-23) με τους Λόγκαν και Γιούινγκ να σκοράρουν αρκετά. Εν τέλει οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με την Πρόκομ να προηγείται με 45-33.

Η εικόνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ποτέ οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν στο σκορ. Στο 24' οι Πειραιώτες μείωσαν σε 48-45, έχοντας πραγματοποιήσει εντυπωσιακό ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο. Η Πρόκομ βρήκε και πάλι λύσεις Η τριάδα των Γουντς, Λόγκαν και Γιούινγκ ήταν σε μεγάλο βράδυ και κρατούσαν τους Πολωνούς μπροστά. Στο 29' η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφιο αριθμό (61-51). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη και η διαφορά κυμαινόταν γύρω στους επτά πόντους. Τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος ο Γουντς έκανε το 78-68 και όλα έδειξαν να έχουν τελειώσει. Παρ' όλα αυτά, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 8-0 για να μειώσει σε 78-76 35'' πριν από το τέλος. Οι Πειραιώτες έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, αλλά ο Λόγκαν ευστόχησε σε σουτ υπό πίεση στο τέλος της επίθεσης. Ο χρόνος που απέμενε ήταν λίγος, αλλά ένα καλάθι του Τσίλντρες και μία χαμένη βολή άφησαν στον Ολυμπιακό ενάμιση δεύτερο για να κάνει ένα σουτ της ισοφάρισης (81-78). Ο Κλέιζα κόπηκε και τα πάντα τελείωσαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 45-33, 64-57, 81-78

ΠΡΟΚΟΜ (Πατσέσας) : Σέβεριν 3, Χάρινγκτον 4, Λόγκαν 14, Γιάγκλα 10, Λαπέτα 4, Βάρντα 7, Γουντς 18, Μπαρέλ, Γιούιν 18, Χρίτσανικ 2
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης) : Παπαλουκάς 7, Πεν 3, Τσίλντρες 20, Βούισιτς 13, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 7, Χαλπερίν, Κλέιζα 9, Μαυροκεφαλίδης 2, Τεόντοσιτς 12, Σχορτσανίτης 5