Τρίτη 30 Μαρτίου 2010

Με χατ τρικ του Τέβες, η Σίτι 3-0 τη Γουϊγκαν

Εντυπωσιακό χατ τρικ από τον Τέβες Ο Κάρλος Τέβες πέτυχε τρία γκολ μέσα σε 12 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε τη Μάντσεστερ Σίτι σε νίκη 3-0 επί της Γουϊγκαν, και οι "μπλε" πέρασαν και πάλι στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ. Ωστόσο η Γουϊγκαν άντεξε μέχρι να μείνει με 10 παίκτες.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σίτι ήταν νευρική και δεν μπορούσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που της δόθηκαν, μάλιστα χρειάστηκε ο Γκίβεν να κάνει δύο καλές αποκρούσεις για να μείνει το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρτίνεθ αποφάσισε να κάνει την ομάδα πιο επιθετική, βάζοντας στο 52' τον Ενζόγκμπια, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα είδε τον κεντρικό αμυντικό Γκάρι Κόλντγουελ να αποβάλλεται για σκληρό φάουλ στον Τέβες.

Από εκεί και πέρα η Γουίγκαν λύγισε. Και ο Αργεντίνος έπιασε δουλειά. Στο 72' από μπαλιά του Βιεϊρά, στο 74' από κοντινή πάσα του Κομπανί και στο 84' από σέντρα του Σαμπαλέτα, με τρία σουτ πέτυχε ισάριθμα γκολ.