Τρίτη 30 Μαρτίου 2010

Εκδίκηση για Μπάγερν, προβάδισμα για Λιόν

http://www.contra.gr/images/m/bayernmanunited2-1-3003_m.jpgΗ εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο και η Μπάγερν πήρε ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του '99 με τον Ολιτς στις καθυστερήσεις να δίνει τη νίκη 2=1 κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Πλεονέκτημα για τη Λιόν3-1 την Μπορντό) στον γαλλικό εμφύλιο.ον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της βλέπει η Λιόν. Η ομάδα του Κλοντ Πιέλ αξιοποίησε την εμπειρία της και πήρε το γαλλικό εμφύλιο με αντίπαλο την Μπορντό με σκορ 3-1. Τυχεροί οι γηπεδούχοι, αφού στην επανάληψη ο Γιορί κράτησε το προβάδισμα. Οι πρωταθλητές Γαλλίας δέχθηκαν όσα γκολ είχαν δεχθεί σε όλη τη διοργάνωση ως τώρα.

Εκδίκηση, έστω και με μικρότερη σημασία, κατάφερε να πάρει η Μπάγερν Μονάχου απο την Μάντσεστερ. Ο Ρούνεϊ άνοιξε το σκορ για τους "μπέμπηδες" με το... καλημέρα, όμως ο Ριμπερί και ο Όλιτς στις καθυστερήσεις έδωσαν προβάδισμα πρόκρισης στους "Βαυαρούς" (2-1).