Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

Πόσο πιο χαμηλά…!!

Η… κατρακύλα δεν έχει σταματημό για τη Γιουβέντους, η οποία έμεινε για τέταρτο ματς χωρίς νίκη. Απομακρύνεται ακόμα και το… Europa League μετά το 2-2 με την Τσεζένα!
Η νίκη στο ντέρμπι με την Ίντερ στις 13 Φεβρουαρίου ήταν και η… τελευταία καλή ανάμνηση για τη Γιουβέντους, αφού από τότε δεν έχει χαρεί «τρίποντο». Οι τρεις διαδοχικές ήττες έδωσαν τη θέση τους σε… νέα γκέλα, αυτή τη φορά εκτός έδρας με την Τσεζένα (2-2). Η κατρακύλα δεν έχει σταματημό για την ομάδα του Τορίνο και πλέον το… Europa League απομακρύνθηκε αρκετά, με το κλίμα να είναι ιδιαίτερα βαρύ.

Και όμως, για ένα ημίχρονο η Γιούβεντους θύμισε παλιές καλές εποχές, με πρωταγωνιστή τον Μάτρι, κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα, αφού ο Ιταλός σκόραρε δυο φορές, στο 19’ και το 35’. Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει, η Τζεζένα μείωσε στο 41’ με πέναλτι του Χιμένεθ και ο… Μότα φρόντισε να της δώσει πλεονέκτημα στο 43’ όταν και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Στην επανάληψη η Τσεζένα έφτανε με άνεση στην περιοχή της Γιουβέντους, ο Μπουφόν κατάφερε σε αρκετές περιπτώσεις να σώσει την εστία του, όχι όμως και στο 80’ όταν ο Παρόλο δεν του άφησε περιθώρια αντίδρασης. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν, το αριθμητικό μειονέκτημα ήταν εμφανές στον αγωνιστικό χώρο και η ισοπαλία αφήνει… παραπονεμένη την Τσεζένα.