Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

Την ξεφτίλισε!

Η Σαραγόσα έκανε πλάκα στις «νυχτερίδες», ρίχνοντας τέσσερα τέρματα στην τρίτη καλύτερη άμυνα της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Μακράν το χειρότερο ματς της σεζόν για τη Βαλένθια.
Γουρλής φαίνεται πως ήταν ο Λουτσιάνο Γκαλέτι, αφού η δεύτερη χειρότερη επίθεση στην Ισπανία «έριξε» μία ξεγυρισμένη τεσσάρα στην αποκαρδιωτική Βαλένθια, η οποία έκανε απόψε τη χειρότερη εμφάνισή της στο πρωτάθλημα.
Με εξαίρεση την κατοχή (37% - 63%) της μπάλας και τα φάουλ, η Ρεάλ της Σαραγόσα ήταν καλύτερη σε όλα απόψε, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή της και με ένα σκορ που θα θυμούνται για πολύ καιρό οι οπαδοί της, αφού πρόκειται και για την πιο ευρεία νίκη της.
Εμφανώς επηρεασμένες από τον αποκλεισμό τους οι «νυχτερίδες», δεν βρήκαν το σθένος να ανασυγκροτηθούν μετά το γρήγορο γκολ του Γιάροσικ (5’) και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, στο 40’ ήρθε το δεύτερο γκολ για τη Σαραγόσα από τον Αντερ Χερέρα να «κλειδώσει» ουσιαστικά το ματς.
Στην επανάληψη, η Βαλένθια  πέταξε ουσιαστικά «πετσέτα» από 64’ όπου με την αποβολή του Στανκεβίτσιους (δεύτερη κίτρινη κάρτα) έμεινε  με δέκα παίκτες και ο Γκάμπι Φερνάντεζ ευστόχησε στο πέναλτι που ο πρώτος διέπραξε, δίνοντας προβάδισμα τριών γκολ. Ο ίδιος παίκτης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Σαραγόσα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 75’, πάλι από τα έντεκα βήματα, γράφοντας το τελικό 4-0.