Πέμπτη 21 Απριλίου 2011

Οι πρωταθλητές «απάντησαν»

Οι Λέικερς περιόρισαν τη ζημιά της απώλειας του πρώτου ματς της σειράς απέναντι στους Χόρνετς και κερδίζοντας με 87-78 στο δεύτερο παιχνίδι που έγινε στο «Staples Center» ισοφάρισαν σε 1-1. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν σε καλή μέρα τον Κόμπι Μπράιαντ και τον Πάου Γκασόλ που είχαν μαζί 19 πόντους με 5/20 σουτ, ωστόσο βρήκαν λύσεις από άλλους παίκτες, κυρίως τον Άντριου Μπάινουμ, τον Λαμάρ Όντομ και τον Ρον Αρτέστ. Ο πρώην παίκτης των Λέικερς Τρέβορ Αρίζα με 22 πόντους και ο Κρις Πολ με 20 πόντους και 9 ασίστ ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Οι «σφήκες» αποδείχτηκαν και πάλι σκληρό καρύδι για τους πρωταθλητές, καθώς προηγήθηκαν με 20-11 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο οι παίκτες του Φιλ Τζάκσον ισορρόπησαν και κατάφεραν να φτάσουν σε διαφορά δώδεκα πόντων (45-33) πριν κλείσει το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν περισσότερο από το -2 στις αρχές της τρίτης περιόδου και οι «λιμνάνθρωποι» συντηρώντας μία διαφορά που… φλέρταρε με διψήφια τιμή κι έφτασε στο +15 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο κατάφεραν να ισοφαρίσουν τη σειρά, που πλέον μεταφέρεται για δύο ματς στη Νέα Ορλεάνη, ξεκινώντας από τα ξημερώματα του Μεγάλου Σαββάτου.

Δωδεκάλεπτα: 23-23, 47-41, 63-56, 87-78.

Λέικερς: Μπάινουμ 17 (11 ριμπ.), Όντομ 16, Αρτέστ 15, Μπράιαντ 11, Φίσερ 9, Γκασόλ 8, Μπαρνς 8, Μπράουν 3, Μπλέικ.

Χόρνετς: Αρίζα 22, Πολ 20 (9 ασίστ), Λάντρι 12, Τζακ 6, Γκριν 5, Οκαφόρ 7, Μπελινέλι 4, Γκρέι 2, Σμιθ, Εμπένγκα.