Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2011

Λυμπερόπουλος, ο τιμωρός του Ολυμπιακού!!

Διαβάστε για το απίστευτο στατιστικό του Λυμπερόπουλου απέναντι στον Ολυμπιακό, που αρχίζει από το 1996.
Λυμπερόπουλος, ο τιμωρός του Ολυμπιακού (ΒΙΝΤΕΟ)
ΑΕΚ και Ολυμπιακός συναντιούνται στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Superleague το ερχόμενο Σάββατο το απόγευμα (20:30 NS1).
Η Ένωση θέλει να πάρει "εκδίκηση" γι αυτό το 6-0 των ερυθρόλευκων την περσινή σεζόν στο "Καραϊσκάκης" και έχει σαν οδηγό τη νίκη που πήρε με 1-0 στο ΟΑΚΑ την ίδια περίοδο.
Τα πράγματα στην ΑΕΚ βέβαια μπορεί να μην είναι καλά και το ρόστερ να μοιάζει πιο φτωχό από ποτέ, όμως κάποιοι ποδοσφαιριστές έχουν ποιότητα και... παρελθόν εναντίον του Ολυμπιακού.
Ένας από αυτούς είναι και ο Νίκος Λυμπερόπουλος, ο οποίος έχει σκοράρει έξι φορές στην καριέρα του εις βάρος των ερυθρόλευκων, ενώ κατέχει ένα ρεκόρ που παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Το πρώτο και το τελευταίο
Το πρώτο γκολ λοιπόν με αντίπαλο τον Ολυμπιακό το πέτυχε το 1996 και ενώ αγωνιζόταν στην Καλαμάτα! Η ομάδα του νίκησε με 3-0 σε ένα ματς έκπληξη. Το τελευταίο γκολ του Λυμπερόπουλου εις βάρος του Ολυμπιακού ήταν το 2008 στη νίκη της ΑΕΚ με 4-0.
Δεν ξέρουμε αν αυτό λέει κάτι, όμως για τους λάτρεις των στατιστικών έχει τη σημασία του.
Άλλο ένα σημείο που αξίζει να σταθούμε, για όσους παίζουν στοίχημα, είναι πως τα πέντε από τα έξι ματς που έχει σκοράρει έχουν έρθει όβερ, ενώ και με τις τρεις ομάδες που αγωνίστηκε στην Ελλάδα έχει σκοράρει απέναντι στον Ολυμπιακό.
Ας τα δούμε αναλυτικά
1995-1996 (πρώτη του σεζόν)
Καλαμάτα - Ολυμπιακός: 3-0 (άνοιξε το σκορ στο 26')
1999-2000
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: 2-2 (έκανε το 1-2 στο 80')
2000-2001
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: 1-1 (ισοφάρισε στο 88' για το Κύπελλο)
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: 1-4 (έκανε το 1-2 στο 43')
2004-2005
Ολυμπιακός - ΑΕΚ: 2-1 (έκανε το 0-1 στο 42' για το Κύπελλο η ΑΕΚ αποκλείστηκε στην παράταση)