Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2011

Mr.... Οκτώβριος ο Κιριλένκο!!

MVP του μήνα Οκτωβρίου αναδείχθηκε ο Αντρέι Κιριλένκο ο οποίος οδήγησε σε δύο καθαρές νίκες την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ξεκίνημα της Ευρωλίγκας.
Mr.... Οκτώβριος ο Κιριλένκο!
Μάλιστα, o Ρώσος φόργουορντ είχε κερδίσει και τον τίτλο του MVP της 1ης αγωνιστικής της φετινής Ευρωλίγκας όταν και η ΤΣΣΚΑ επικράτησε μέσα στο Κάουνας νικώντας τη Ζαλγκίρις 87-74 στο ματς της πρεμιέρας.
Σε εκείνο το παιχνίδι είχε συγκεντρώσει 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ένας αριθμός που δεν έχει επαναληφθεί ξανά σε ματς πρεμιέρας της Ευρωλίγκας. Και πως να μη συγκεντρώσει δηλαδή τόσους βαθμούς όταν τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κοψίματα και 5 κερδισμένα φάουλ.
Μία εβδομάδα αργότερα στη Μόσχα, ήταν εξίσου αποδοτικός και καθοριστικός... Κι αυτό γιατί οδήγησε την ομάδα του στη νίκη επί της Μπάμπεργκ, έχοντας 12 πόντους στο α' ημίχρονο όταν η ΤΣΣΚΑ πέτυχε την ανατροπή. Σε 22 λεπτά συμμετοχής είχε επίσης 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ένα κόψιμο.
Παράλληλα, ολοκλήρωσε τον μήνα Οκτώβριο με 61,5% στα δίποντα και 66,7% στα τρίποντα (66,7%)!

πηγή: sportdog.gr