Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

Κολοσσός και με τον ΠΑΟΚ!!

Ο Κολοσσός νίκησε 76-67 και τον ΠΑΟΚ στη Ρόδο, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και έβδομη στο πρωτάθλημα σε 9 αγωνιστικές!

Κολοσσός και με τον ΠΑΟΚ!
Ο Κολοσσός ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα από τις πολύ καλές εμφανίσεις που πραγματοποιεί στην Α1 και προηγήθηκε με 15-8, με τους Τσάμη και Χόπσον να προελαύνουν. Ωστόσο το δίδυμο Γκορί και Ντικούδη ανέλαβε… δράση και βοήθησε τον ΠΑΟΚ να κάνει σερί 9-0 και να περάσει μπροστά στο σκορ με 15-17 ξανά μετά το 5-8 του τέταρτου λεπτού. Ωστόσο ένα τρίποντο του Χόπσον και δύο βολές του Τσάμη έφεραν και πάλι τους Ροδίτες σε θέση οδηγού με 20-19 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Οι Θεσσαλονικείς πήραν και πάλι το προβάδισμα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τον Καλαμπόκη να ανεβάζει απόδοση και με δύο εύστοχες βολές να δίνει αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (25-32 και 27-34). Μάλιστα, το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου αύξησε το προβάδισμά του στο +9 (30-39) με επιμέρους σκορ 10-20, αλλά ένα σερί 4-0 των γηπεδούχων με διαδοχικά καρφώματα των Χόπσον και Τσάμη, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 34-39 υπέρ του «Δικεφάλου του Βορρά».
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με… φόρα με την επανέναρξη και πήραν ξανά προβάδισμα. Μάλιστα προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους διαφορά (63-48), με τρίποντο του Χόπσον που έκανε… παπάδες μαζί με τον Τσάμη, με επιμέρους σκορ 29-9. Από τον ΠΑΟΚ πάλευε μόνο ο Ντικούδης, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση, με το τέταρτο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, με το επιμέρους σκορ περιόδου 13-17 του ΠΑΟΚ να μην στέκεται ικανό να ανατρέψει το αποτέλεσμα, για να έρθει το τελικό 76-67.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 34-39, 63-50, 76-67.
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος, Χάτεν, Καλαϊτζής, Πάνος, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος, Μπόικιν, Χαρίσης, Τσάμης, Χόπσον, Κομποδιέτας, Αβγένικος.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς, Στίγκερς, Αράπης, Γκορί, Ντικούδης, Καλαμπόκης, Αντριουσκεβίτσιους, Ράιτ, Γιαννακίδης, Καλές, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης
Πηγή: sport-fm.gr