Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

Ένα εσείς; Πέντε εμείς!!

Ένα εσείς; Πέντε εμείς!
Τι το ήθελε η κακομοίρα η Ρίο Άβε να σκοράρει πρώτη κόντρα στην Μπενφίκα; Οι «αετοί» ξύπνησαν και φιλοδώρησαν την ομάδα του Κάρλος Μπρίτο με πέντε γκολ και νίκησαν 5-1!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25’ με γκολ του Ατσού, αλλά η χαρά τους άντεξε μόλις εννιά λεπτά, αφού ο Νολίτο κέρδισε πέναλτι στο 34’ και ο Καρντόσο ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι ύστερα το… χάος!

Μέσα σε δύο λεπτά, η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους κατάφερε να γυρίσει το ματς με γκολ του Νολίτο, ενώ πέτυχε και τρίτο τέρμα πριν το ημίχρονο με τον Σαβιόλα (45’).

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την Ρίο Άβε, το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς τέλειωσε το πρώτο. Δηλαδή, με την μπάλα στα δίχτυα της! Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Γκαράι να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και να κάνει το 4-1, με τον Νολίτο να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 71’.

Έτσι, η Μπενφίκα έφτασε τους 33 βαθμούς και ελπίζει σε στραβοπάτημα της Πόρτο για να μείνει μόνη στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος.