Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2012

«Κύλησε» ξανά η Ίντερ!!

«Κύλησε» ξανά η Ίντερ!
Την πρώτη της απώλεια βαθμών μετά από οκτώ σερί νίκες στο ιταλικό πρωτάθλημα υπέστη η Ίντερ. Οι «νερατζούρι» παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και ηττήθηκαν στην έδρα της Λέτσε με σκορ 1-0!

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 40’ ο Τζιακομάτσι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο δεύτερο 45λεπτο να αντιδράσουν, αλλά καμία από τις προσπάθειές τους δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Η ήττα της Ίντερ σε συνδυασμό με το «διπλό» της Λάτσιο επί της Κιέβο με σκορ 3-0, ανέβασε τους Ρωμαίους στην 4η θέση, ένα βαθμό πάνω από τους Μιλανέζους που ακολουθούν. Ο Ερνάνες στο 21’ βρήκε δίχτυα και χάραξε το δρόμο για την αγχωτική νίκη της ομάδας του, ενώ στα τελευταία λεπτά (88’ και 89’) ο Κλόζε σκόραρε δύο φορές και «κλείδωσε» το τρίποντο.

Στα άλλα ματς, η Νάπολι επιχείρησε στα τελευταία λεπτά να κάνει την… επική ανατροπή στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Τζένοα, όμως δεν τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν μέχρι το 80’ με σκορ 3-0 και κατάφεραν να κάνουν… ντέρμπι το παιχνίδι, καθώς οι Καβάνι και Λαβέτσι σκόραραν μέσα σε δύο λεπτά (81’ και 82’ αντίστοιχα), διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Τέλος στο σερί νικών και για τη Ρόμα, η οποία τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Μπολόνια. Η ιστορία στο «Ολίμπικο» έγραψε τελικό σκορ 1-1!