Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2012

Είπε «τέλος» στη Μόσχα!!

Είπε «τέλος» στη Μόσχα
«Αντίο» στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις είπε ο Άρης, που γνώρισε την ήττα στη Μόσχα από την Χίμκι με 88-72 για την 5η αγωνιστική του Last 16 του Eurocup και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι «κίτρινοι» πάλεψαν όσο μπορούσαν, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων όμως, δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Έτσι, έχοντας μόλις μία νίκη σε πέντε αγώνες, η επόμενη και τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Ντόνετσκ στο «Αλεξάνδρειο» αποτελεί για αυτούς ματς διαδικαστικού χαρακτήρα.

Αντίθετα, οι Ρώσοι που από τα τέλη της δεύτερης περιόδου πήραν μια διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 10 πόντων, την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος, έφτασαν τις τέσσερις νίκες, προκρίθηκαν ήδη στα προημιτελικά και περιμένουν την τελευταία αγωνιστική προκειμένου να δουν αν θα κατακτήσουν την πρώτη ή τη δεύτερη θέση του 10ου ομίλου.

Με φόρα ξεκίνησε ο Άρης, που γνωρίζοντας ότι πρέπει να τα δώσει όλα αν θέλει να έχει ελπίδες για πρόκριση στα προημιτελικά, μπήκε ζεστός από την αρχή (11-16, στο 5ο λεπτό). Η Χίμκι μείωσε και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (22-22) και το Δημήτρη Βεργίνη να έχει ήδη 12 πόντους.

Ο Ταπούτος έδωσε ελαφρύ προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (22-24), με τους Ρώσους όμως, να απαντούν με σερί 8-0 για το 30-24 στο 14ο λεπτό. Με κάρφωμα του Ζουκανένκο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7 πόντους δύο λεπτά αργότερα (35-28), ο Άρης πλησίασε στους τρεις τρία λεπτά πριν το ημίχρονο (37-34), όμως ένα σερί 7-0 έφερε την Χίμκι για πρώτη φορά στο +10 (44-34), 1' 30'' για τη λήξη του δεκαλέπτου. Με δίποντο του Κουίν στην εκπνοή το σκορ ήταν 48-38 υπέρ των Ρώσων.

Στην τρίτη περίοδο η Χίμκι πάτησε ακόμη περισσότερο το... γκάζι, από την άλλη ο Άρης δεν είχε τις λύσεις για να ακολουθήσει και έτσι οι Ρώσοι αύξησαν και άλλο τη διαφορά (70-52) «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς. Το δεκάλεπτο έληξε 70-54 και στην τέταρτη περίοδο μόνο με ένα θαύμα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά (73-59 στο 34ο λεπτό), δεν είχε τις δυνάμεις όμως και οι Ρώσοι συνέχισαν να... πυροβολούν (80-61 με τρίποντο του Πλάνινιτς στο 35'). Το τελικό 88-71 αποδεικνύει την πλήρη ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 48-38, 70-54, 88-72

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Φριντζόν 8 (1), Βιάλτσεφ 8 (1), Λόντσαρ 14, Κουίν 4, Μόνια 13 (2), Κχοστόφ 5 (1), Ζελαμπάλ 2, Ζουκανένκο 11, Κελάτι 10 (2), Πλάνινιτς 13.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 2, Κερούς 10, Ταπούτος 15 (1), Τσαιρέλης, Ντέιβις 14 (1), Κρούσιτς 2, Μποχωρίδης, Μπόγρης 8, Μάλντροου 2, Βεργίνης 19 (3).

πηγή: sportfm.gr