Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2012

Και τώρα… φουλ για νταμπλ!!

Και τώρα… φουλ για νταμπλ
Πλώρη για νταμπλ έχει βάλει η PSV. Η πρωτοπόρος του ολλανδικού πρωταθλήματος προκρίθηκε και στα ημιτελικά του Κυπέλλου επικρατώντας 3-2 της Ναϊμέγκεν και συμπληρώνοντας έτσι το «καρέ» των ομάδων που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Η Αϊντχόφεν κατάφερε να προηγηθεί πολύ νωρίς -μόλις στο 5’- με τον Μέρτενς, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δέκα λεπτά αργότερα με γκολ του Φαν ντερ Φέλντεν.

Πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλες δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα (41’ Μάταβτς, 43’ Στρούτμαν), χωρίς όμως να μπορέσουν να φτάσουν στην ανάπαυλα με αέρα δύο γκολ, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σένε διαμόρφωσε το 3-2 που έδωσε ελπίδες στη Ναϊμέγκεν, αλλά τελικά, έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Η PSV έτσι πήρε, μετά τις Αλκμάαρ, Χέρακλες και Χέρενφεν, το τελευταίο εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ολλανδίας.

πηγή: sportfm.gr