Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2012

Χωρίς... αντίπαλο!!

Χωρίς... αντίπαλο
Το αήττητο σερί της στην Ευρωλίγκα διεύρυνε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που επικράτησε άνετα 85-70 της Γαλατασαράι εντός έδρας για την 3η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να γίνουν σε κανένα σημείο απειλητικοί.

Έτσι, οι Ρώσοι έφτασαν τις 13 νίκες στη διοργάνωση (εκ των οποίων οι 3 στο Top 16), είναι στην πρώτη θέση του πέμπτου ομίλου όπου συμμετέχει και ο Ολυμπιακός και ουσιαστικά βρίσκονται με το ένα… πόδι στα προημιτελικά του θεσμού. Αντίθετα, οι Τούρκοι μετρούν μόλις μία νίκη σε τρεις αγωνιστικές και ισοβαθμούν με την Εφές Αναντολού και τους «ερυθρόλευκους».

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Κρστιτς που σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μίλος Τεόντοσιτς με 12 πόντους και 3/4 τρίποντα. Από την άλλη, ο Λούκας ξεχώρισε από τους ηττημένους με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Με φόρα μπήκε η ΤΣΣΚΑ στο ματς, το αντίθετο έπραξε η «Γαλατά». Αυτό δείχνει και το 10-0 των γηπεδούχων στο 4ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τάιμ άουτ και σιγά σιγά ισορρόπησαν για το 13-9 στο 7ο λεπτό, με το 19-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου να δείχνει την υπεροχή των Ρώσων.

Στο ίδιο μήκος κύματος συνεχίστηκε το παιχνίδι με την ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας να διατηρεί τη διαφορά της και αυτή του Οκτάι Μαχμούτι να προσπαθεί να τη μειώσει (33-24 στο 15ο λεπτό). Ο Γκόρντον σε μια τρομερή φάση κάρφωσε στο καλάθι της Γαλατά τρία λεπτά πριν το ημίχρονο (39-30), οι Τούρκοι όμως, απάντησαν και με σερί 5-0 πλησίασαν στους τέσσερις (39-35) ένα λεπτό αργότερα. Το ημίχρονο τελείωσε με την ΤΣΣΚΑ να είναι μπροστά με επτά (44-37).

Οι Ρώσοι προσπέρασαν με 11 (48-37) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά. Δεν κατάφεραν όμως, κάτι τέτοιο γιατί η ΤΣΣΚΑ είχε πάντα τις λύσεις, ενώ με δίποντο του Κρστιτς… ξέφυγε και με 18 (62-44) στο 28ο λεπτό. Με τους Λούκας και Αλντεμίρ οι Τούρκοι απάντησαν για το -12 (64-52), με την περίοδο να λήγει 66-52 υπέρ των γηπεδούχων.

Ούτε στην τέταρτη περίοδο η «Γαλατά» μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση. Η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε ακόμα και στο +20 με δίποντο του Κρστιτς (79-59) στο 36ο λεπτό και οι Τούρκοι πάλευαν να μειώσουν ώστε να ηττηθούν με τη μικρότερη δυνατή διαφορά. Και ως ένα σημείο το κατάφεραν, αφού το -20 το έκαναν -15. Το τελικό 85-70 αποδεικνύει την πλήρη υπεροχή της ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 44-37, 66-52, 85-70

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 12 (3), Λαβρίνοβιτς 2, Σισκάουσκας 11 (2), Μεχία, Κρστιτς 20 (9 ριμπάουντ), Κιριλένκο 9, Βοροντσέβιτς, Σβεντ 10 (1), Καούν 5, Χριάπα 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πονκρασόφ, Γκόρντον 5.

Γαλατασαράι (Οκτάι Μαχμούτι): Σιπ 10, Λάκοβιτς 5 (1), Κοκσάλ, Τοπάλογλου 6 (1), Σούμπερτ 6, Άντριτς 4, Μπουκέρ, Αλντεμίρ 11 (9 ριμπάουντ), Λούκας 15 (5 ασίστ), Αρσλάν 13 (3), Οζέρ,