Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2012

Ολοταχώς για τους οκτώ!!

Ολοταχώς για τους οκτώ!
Το 3/3 έκανε η Σιένα που επικράτησε εκτός έδρας της Μάλαγα με 91-68για την 3η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague. Οι Ιταλοί είναι με το ενάμιση πόδι στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης και παράλληλα το φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του έκτου ομίλου.

Η ομάδα του Νίκου Ζήση αν και βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα του αγώνα γύρισε γρήγορα το ματς, πήρε το προβάδισμα το οποίο δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει μέχρι τέλους.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μος και Λαβρίνοβιτς. Μόλις δύο πόντους για τον διεθνή γκαρντ.

Εντυπωσιακά μπήκε στο παρκέ η Μάλαγα και προηγήθηκε με 7-0 όμως η Σιένα απάντησε άμεσα. Με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 17-2 κατάφερε να περάσει μπροστά και να πάρει προβάδισμα οκτώ πόντων (9-17) το οποίο διατήρησε σε όλη την πρώτη περίοδο (19-27). Με τον Λαβρίνοβιτς σε κέφια οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία φτάνοντας ακόμα και στο +13 (28-41) με τον Ζήση. Τελικά οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα 10 πόντων (40-50).

Ο Ζόριτς προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο να αλλάξει τις ισορροπίες για την ομάδα του όμως δεν είχε την απαιτούμενη υποστήριξη με αποτέλεσμα οι παίκτες του Παινιτζάνι να εξακολουθήσουν να προηγούνται (57-71(. Δεν υπήρξε αλλαγή σκηνικού στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα του Τσους Ματέο δεν προέβαλε αντιστάσεις και έτσι οι Ιταλοί έφτασαν άνετα στην τρίτη τους νίκη στην φάση των "16" και μάλιστα με διαφορά 23 πόντων!

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 40-50, 57-71, 68-91

Μάλαγα (Ματέο): Φιτς 6, Ροντρίγκεθ 4, Ρόουλαντ 11, Λίμα, Βάλτερς, Πέριτς 4, Ντάρντεν 13 (1), Γκαρμπαχόσα 5 (1), Φρίλαντ 14 (9 ριμπάουντ), Πέιν, Ζόριτς 11, Σινάνοβιτς

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 13 (1), Ζήσης 2, Άντερσεν 15, Ρακότσεβιτς 8, Καραρέτο 2, Θόρτον 13, Λαβρίνοβιτς 18 (2), Ρες, Μικελόρι, Στόουνρουκ, Αραντόρι, Μος 20 (4).

πηγή: sportfm.gr