Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2012

Θα σας ξανάρθουν!!

Θα σας ξανάρθουν!
Το εντυπωσιακό, πρώτο(;),πέρασμα του Παναθηναϊκού από την Κωνσταντινούπολη και η νίκη με σκορ 77-56 επί της Φενερμπαχτσέ, έδειξε ξεκάθαρα ότι οι «πράσινοι» είναι σε θέση να ξαναβρεθούν στα… ίδια μέρη σε λίγους μήνες, διεκδικώντας στο Final-4 της Πόλης την 7η Ευρωλίγκα τους.

Μπατίστ από τα… παλιά με 15 πόντους, ασταμάτητοι Σάτο και Καϊμακόγλου με 12 και 19 αντίστοιχα.

Με την 2η του νίκη στο Top-16 της διοργάνωσης, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πλέον με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά, με το ζητούμενο βέβαια να παραμένει η πρωτιά που θα παιχτεί με την Ούνιξ στο Καζάν.

Οι «πράσινοι» ειδικά αμυντικά εμφανίστηκαν αγνώριστοι σε σχέση με το ματς με την Ούνιξ, «μπλόκαραν» όλα τα ατού των Τούρκων, πάτησαν… πάνω στο άναρχο παιχνίδι του αντιπάλου και με παιχνίδι κοντά στο καλάθι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχτισαν από νωρίς διαφορά την οποία έφτασαν προς το τέλος σε… ύψη που οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, ειδικά χωρίς τον τραυματία Τόμας που θα μείνει δύο εβδομάδες εκτός δράσης.

Όσο για τον Σμιθ που αποχώρησε με τραυματισμό από το παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν επέστρεψε ποτέ, ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να περιμένει την ιατρική διάγνωση που θα γίνει τις επόμενες μέρες.

Αφηνιασμένος…

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς. Η πολύ καλή αμυντική του λειτουργία – εντελώς διαφορετική από το παιχνίδι με την Ούνιξ – σε συνδυασμό με την απόδοση των Μπατίστ και Καϊμακόγλου, έδωσαν στους «πράσινους» την ευκαιρία να «χτίσουν» γρήγορα μεγάλη διαφορά. Από την άλλη, η τουρκική ομάδα «βραχυκυκλωμένη» επιθετικά, δοκίμαζε σουτ τριών πόντων που ήταν όμως άστοχα και ήταν η αιτία για να μείνει 5.50΄απόντη. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 24-9 με τα ριμπάουντ να έχουν παίξει επίσης σημαντικό ρόλο. Στα αρνητικά ο τραυματισμός του Σμιθ.

Ένας Πεκέρ δεν φέρνει την άνοιξη

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς άρχισαν όπως τέλειωσαν το πρώτο. Με δυνατή άμυνα και καλή κυκλοφορία στην επίθεση, διατηρούσαν την διαφορά. Από τα μέσα της περιόδου και μετά, η Φενέρ, έχοντας και την συμπαράσταση των οπαδών της, άρχισε να βελτιώνεται. Στηριζόμενη κυρίως στις ενέργειες του Πεκέρ κοντά στο καλάθι, πήρε κάποιους πόντους αλλά ως… εκεί.

Ο Παναθηναϊκός ακόμα και έτσι κράτησε την διαφορά σε υψηλά στάνταρ, δεν κινδύνευσε ποτέ και τελικά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 36-22.

Άλλο σχήμα, ίδιο αποτέλεσμα

Η κακή περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού, ήταν η αιτία που ο Τζέρελς βρήκε σε δύο περιπτώσεις την ευκαιρία να σκοράρει από τα 6.75μ. Η ψυχολογική ώθηση που πήρε η Φενέρ σε συνδυασμό με τις περιορισμένες επιθετικές επιλογές των «πράσινων» - ο Καϊμακόγλου είχε μείνει στον πάγκο – έκαναν το σκορ 45-34.

Ο Ομπράντοβιτς δοκίμασε το σχήμα με Καλάθη, Διαμαντίδη, Σάτο στην περιφέρεια και είχε αποτέλεσμα. Η πίεση που δοκίμασε ο Σπάχια, δεν «τρόμαξε» τους παίκτες του Παναθηναϊκού που στο… άναρχο παιχνίδι της τουρκικής ομάδας, είχαν την απάντηση. Το 58-43 στο τέλος της περιόδου φανέρωνε την διαφορά των δύο ομάδων.

Το… κερασάκι την τούρτα

Η διαφορά στο σκορ και στην ποιότητα των δύο ομάδων, είχε προδιαγράψει ουσιαστικά το αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός ήθελε απλά να διαχειριστεί την κατάσταση αλλά δεν αρκέστηκε σε αυτό. Παίζοντας και στο τελευταίο δεκάλεπτο καλό μπάσκετ, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Φενέρ να μειώσει και να γίνει… απειλητική.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς διεύρυνε την διαφορά και την έφτασε σε… δυσθεώρητα για τους παίκτες του Σπάχια και το ματς έληξε με σκορ 77-56.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 22-36, 43-58, 56-77

Φενερμπαχτσέ (Σπάχια): Ούκιτς 11, Τζέρελς 12, Τουρκσάν 4, Ονάν 2, Ατσούρ 3, Πεκέρ 10, Γκιστ 6, Σαβάς 2, Μπογκντάνοβιτς 3, Πρέλντζιτς 3

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς) Περπέρογλου, Μάριτς, Μπατίστ 15, Λόγκαν 8, Σάτο 12, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 7, Βουγιούκας 3, Σμιθ 3, Καϊμακόγλου 19 (3/4 τρ), Γιασικεβίτσιους 3

πηγή: sportfm.gr