Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2012

Ούτε τώρα!!

Ούτε τώρα!
Έβαλε τα χέρια του και… έβγαλε τα μάτια του.

Την ήττα με σκορ 89-81, γνώρισε από τον Ηλυσιακό στο -άδειο λόγω τιμωρίας- κλειστό του Αγίου Θωμά, το Μαρούσι, μένοντας χωρίς νίκη ύστερα από 17 αγωνιστικές.

Η ομάδα των βορείων προαστίων προηγούνταν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ωστόσο τα λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα της κόστισαν το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς, με την Α2 να πλησιάζει ακόμη περισσότερο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νάνα με 24 πόντους (14 ριμπάουντ) και Χατζής με 23. Σε άλλο ένα παιχνίδι, πρωταγωνιστής για την ομάδα των βορείων προαστίων ήταν ο Κόμματος με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Γκαγκαλούδης με 16.

Μόνο για δύο λεπτά άντεξε το καλό ξεκίνημα του Ηλυσιακού (0-4), καθώς το Μαρούσι με τους Κόμματο, Γκαγκαλούδη και Νικολαΐδη «απάντησε» με ένα επιμέρους σκορ 11-2, κάνοντας το 11-6. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη δεν επέτρεψε να ξεφύγει το σκορ, ωστόσο από την άλλη δεν κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα (16-14). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου το ρυθμό τους, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 26-18.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηλυσιακός έκανε ένα σερί 4-0 (26-22). Όμως, το Μαρούσι χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να αντεπιτεθεί -χτυπώντας στον αιφνιδιασμό- και να πάει τη διαφορά στο +13 (35-22). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων αποσυντόνισε την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, καθώς υπέπεσε σε αρκετά λάθη (7 έναντι 1) με το σκορ να είναι στο 44-34, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 49-43 και αυτό χάρη στην ευστοχία των φιλοξενούμενων έξω από τα 6,75μ.

Σε άλλο ένα δεκάλεπτο το ξεκίνημα ανήκε στον Ηλυσιακό, με τη διαφορά να μειώνεται στο καλάθι (52-50) μέσα σε τρία λεπτά. Το Μαρούσι αντέδρασε πηγαίνοντας τη διαφορά στο +8 (58-50), ωστόσο με ένα νέο σερί 7-0, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη μείωσε τον πόντο, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (58-59), όμως προσωρινά, καθώς η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν αυτή που πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενη στο σκορ με 65-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Αμαρουσίου να ξεκινήσει δυνατά, καθώς με ένα επιμέρους σκορ 11-3, στα τρία πρώτα λεπτά, έκανε το 76-67. Όμως, η απάντηση του Ηλυσιακού ήταν ένα σερί 5-0, με το οποίο μείωσε στους τέσσερις, τους πόντους της διαφοράς (76-72), με πρωταγωνιστή τον Νάνα. Δύο λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (81-76), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Το τρίποντο του Κασελάκη (81-79) ήταν αρχή της αντεπίθεσης για τους Ιλισιώτες, οι οποίοι με πόντους των Νάνα και Χατζή, πέρασαν ξανά μπροστά (81-85). Στα 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Γκαγκαλούδης έκανε λάθος και στη συνέχεια δέχθηκε τεχνική ποινή. Όπως είναι φυσικό, η εξέλιξη αυτή ήταν καταδικαστική για την ομάδα του, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 89-81.

* Μετά τις δύο εύστοχες βολές του Νίκου Χατζή, οι οποίες έκαναν το 89-81, ένας φίλαθλος έριξε νερό στους διαιτητές. Το αποτέλεσμα ήταν οι τελευταίοι να αποσυρθούν στα αποδυτήρια και να υπάρξει διακοπή, στα 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 49-43, 65-64, 81-89

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου 6, Δεμερτζής 7(1), Νικολαϊδης 11(2), Ακεψεμαϊδης 12(1), Γκαγκαλούδης 16, Τσόντζος 4, Κόμματος 22(4), Καλογιάννης, Αγραβάνης 3.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν 11(1), Παπανικολόπουλος 2, Στεφάνοφ, Νάνα 24(2), Χατζής 23, Τόμπσον 12(4), Κοχαντάρεβιτς 6, Μπέμπης, Κασελάκης 7(1), Τσιάκος 4, Τσαπρούνης.

πηγή: sportfm.gr