Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012

Μόνο άγχος… ο αντίπαλος!!

Μόνο άγχος… ο αντίπαλος
Εύκολη εκτός έδρας νίκη πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κόντρα στην Αναντολού Εφές για την έκτη και τελευταία αγωνιστική του Top 16 της Euroleague. Oι Ρώσοι, που είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στους «8» αλλά και την πρωτιά στον πέμπτο όμιλο της διοργάνωσης, επικράτησαν 82-65 με της ομάδας του Ηλία Ζούρου και πλέον περιμένουν την κατάταξη του έκτου ομίλου για να μάθουν τον αντίπαλο τους.

Πιο συγκεκριμένα ο Αντρέι Κιριλένκο και η παρέα του θα τεθούν αντιμέτωποι με μία εκ των Σιένα, Μπιλμπάο και Ρεάλ Μαδρίτης έχοντας πλεονέκτημα έδρας.

Δεν συνοδεύτηκε με νίκη το ντεμπούτο του Έλληνα κόουτς στον πάγκο του τουρκικού συλλόγου παρά και την πολύ καλή εμφάνιση των Βούγιασιτς και Σαβάνοβιτς.

Ανταγωνιστική εμφανίστηκε στο πρώτο ξεκίνημα η Εφές που κατάφερε να κοντράρει στα ίσα την ΤΣΣΚΑ με μπροστάρη τον Βούγιασιτς. Οι γηπεδούχοι αν και προηγούνταν με έναν πόντο ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου τελικά βρέθηκαν πίσω (20-22) αφού ο Γκόρντον ευστόχησε σε τρίποντο.

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο η «ομάδα του στρατού» και με επιμέρους 2-7 αλλά και σερί 6-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (33-44). Μείωσε το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου αλλά ο Σβεντ από τα 6,75 έδωσε ξανά στους Ρώσους διψήφιο προβάδισμα (+10, 37-47) με το οποίο και οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ακόμα και με 15 πόντους κατάφερε να προηγηθεί στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ (41-56) όμως η Εφές έστω και στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τρίποντο του Ακιόλ μείωσε στους 10 (54-64) και διατήρησε τις ελπίδες να αποχαιρετίσει τη διοργάνωση με νίκη.

Κάτι τέτοιο πάντως δεν συνέβη. Ο Γκόρντον φρόντισε να βάλει την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους (63-82) λίγο πριν το τέλος για να πάρει τελικά την 15η φετινή της νίκη στο θεσμό με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 37-47, 54-64, 65-82

Αναντολού Εφές (Ηλίας Ζούρος): Μπαλμπάι 7 (1), Κίνσεϊ, Τουντσερί, Ακιόλ 9 (2) Γκονλούμ, Μπατίστα 10 (11 ριμπάουντ), Βούγιασιτς 17 (2), Σαβάνοβιτς 16, Γκιουλέρ, Λαφαγιέτ 6, Σιρίν, Μπάρατς

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Γιόνας Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 6 (2), Λαβρίνοβιτς 7 (1), Μέχια, Κρστιτς 13, Κιριλένκο 15 (2), Βορόνοφ, Βορόντσεβιτς 6, Σβεντ 11 (6 ασίστ), Κάουν 6, Χριάπα 2, Πονκρασόφ 2, Γκόρντον 14 (1)

πηγή: sportfm.gr