Πέμπτη 9 Αυγούστου 2012

Ανάσες για Σάντος και Παλμέιρας!!

Το αρνητικό τους ξεκίνημα στο βραζιλιάνικο πρωτάθλημα προσπαθούν να ξεπεράσουν Σάντος και Παλμέιρας, οι οποίες πήραν τρεις βαθμούς στη 15η αγωνιστική.
Πάντως η Βάσκο Ντα Γκάμα ανέβηκε στην κορυφή του Brasileiro κερδίζοντας με 2-0 την Σπορτ Ρεσίφε, χάρη σε καταπληκτικά γκολ των Ζουνίνιο και Κάρλος Τενόριο. Στο 77ο λεπτό είχε αποβληθεί η Ίβο, ενώ είχε καταγραφεί ήδη το 1-0. Σημειώνουμε πως οι πρωτοπόροι έχουν δώσει δύο αγώνες περισσότερους από την Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία είναι στη δεύτερη θέση της κατάταξης.
Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Παλμέιρας με 2-1 επί της Μποταφόγκο. Αμφότερα τα γκολ σημειώθηκαν από τον Ερνάν Μπάρκος, ενώ ο Αντρεζίνιο είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1. Από την πλευρά της, η Σάντος κατέβαλε με 4-2 την Κρουζέιρο. Παρά την απουσία του Νεϊμάρ, οι Φελίπε Άντερσον, Βίκτορ Αντράντε, Ντουρβάλ και Ροσιμάρ «έγραψαν», οπότε ξεπεράστηκαν τα 1-1 και 2-2 των φιλοξενουμένων στο 28ο και 50ό λεπτό, αντίστοιχα.
Δύο γκολ σημείωσε ο Βάγκνερ Λοβ στο εκτός έδρας 2-0 της Φλαμένγκο σε βάρος της Φιγκουιρένσε, η οποία «βυθίζεται» διαρκώς στη βαθμολογία. Οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, καθώς αποβλήθηκαν οι Άντερσον Κονσεϊσάο των ουραγών και Λεονάρντο Μούρα.
Χωρίς πάθος εμφανίστηκε η Ιντερνασιονάλ, οπότε έμεινε στο 0-0 με τη Ναούτικο και εισέπραξε αποδοκιμασίες από τους οπαδούς της. «Λευκή» ισοπαλία καταγράφηκε επίσης ανάμεσα στην Μπαχία και την Πορτουγκέζα.
Τέλος η Κορίνθιανς πήρε εντός έδρας 1-1 από την Ατλέτικο Γκοϊανένσε χάρη σε γκολ του Παουλίνιο στο 81ο λεπτό. Έτσι ισοφαρίστηκε το τέρμα του Ρικάρντο Μπουένο Ντα Σίλβα στο 55ο.